Ако сте наблюдавали костенурка да ражда, вероятно сте решили, че малките се излюпват в пълна тишина. Доскоро и учените смятаха така. Въпреки това ново изследване показва, че това далеч не е вярно. В някои от случаите между майка и родител „тече диалог” преди раждане, който продължава и след това.
Малките на гигантските южноамерикански речни костенурки издават звуци преди да се излюпят от яйцата си. Те са важни за успешното излюпване. „Диалогът” между влечугите, които живеят в р. Амазонка, продължава и след това, когато наследникът се спуска във вода. Звуците, които майката издава във водата, помагат на малкото да се ориентира във водата.
Учените Камила Фера и Дик Фогт са документирали, че костенурките издават ограничен набор от звучи с ниска честота. С тяхна помощ земноводните влечуги успяват да произведат звук, който може да пътува на далечно разстояние във водата, информира сайтът livescience.com.
От много години насам опазването на костенурките е свързано с преместването на гнездата им, за да бъдат намерени по-добри условия, или дори поставянето на животинките временно в плен. Учените обаче не са взимали предвид факта, че тези действия могат да нарушат комуникацията между майката и малкото.
Ако изследването на Фера и Фогт бъде доказано, това ще означава, че майките чакат малките костенурчета да се излюпят преди да ги пуснат във водите на р. Амазонка.