„Бедността в страната е достигнала такива размери, че политиците вече не могат да игнорират проблема", се казва в ново проучване на британската благотворителната организация „Фондация Джоузеф Раунтри" (JRF). Според него броят на бедните в страната се е удвоил през последните 5 години, като през 2022-ра е имало 3,8 милиона бедняци на Острова. От тях малко над един милион са били деца, се казва в изследването.
Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?
Още: Украйна: ще приключи ли войната през 2025 година
От благотворителната организация уточняват, че под живеещи в крайна бедност се разбират хората, които не разполагат с достатъчно средства, за да покрият най-основните си физически нужди: да бъдат на топло, на сухо, на чисто и да са сити.
Самотните хора и децата са най-уязвими
Причината за влошаването на ситуацията е комбинация от три фактора: ниските доходи, нарастващите разходи за живот и високата задлъжнялост, посочват авторите на изследването. Освен това британската социална система не осигурява защита на всички - само 72% от нуждаещите се получават социални помощи, припомня по този повод германската информационна агенция ДПА.
Още: Филмите, сериалите и книгите, които споменават България
Още: Защо децата не бива да пият енергийни напитки
Повече от половината от засегнатите домакинства имат седмичен доход под 85 паунда (около 98 евро). Най-уязвими са самотните хора на възраст между 25 и 44 години, но все повече семейства и възрастни хора също изпадат в крайна бедност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравословни ли са наистина алтернативите на захарта?
Още: Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа
Но най-вредна е растящата бедност за децата, тъй като тя се отразява на техните възможности да играят и да учат, четем още в изследването. Особено това важи за децата, които дълго време живеят в лишения. Така например около 400 хиляди британски деца живеят в крайна бедност между 3 и 4 години.
"Такава мизерия е необяснима за страна като Великобритания"
„В Обединеното кралство днес не би трябвало да има място за такива тежки лишения. А британската общественост не трябва да търпи мизерия от такъв мащаб", е цитиран казва в тази връзка ръководителят на благотворителната организация Пол Кисак. Той обвинява консервативното правителство на страната за липсата на адекватни мерки срещу бедността. Авторите на проучването твърдят, че пропуските в социалната система са толкова големи, че благотворителни организации трябва да запълват пробойните, например като осигуряват безплатна храна за бедните. Но тази задача е прекалено голяма за тях и те не могат да се справят, твърди още Кисак.
Още: Защо Гърция има толкова много пари
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
На свой ред британското правителство настоява, че инвестира много средства в социално подпомагане, както и в програми за създаване на заетост и за безплатни детски градини. Помощните организации пък се надяват на увеличение на социалните помощи в съответствие с инфлацията.
Източник: Дойче веле