Броят на "тихите носители" - хората, които са заразени от новия коронавирус, но развиват симптомите по-късно или няма симптоми - може да бъде толкова голям, колкото една трета от тези, които са тествани положително. Това сочат класифицирани данни на китайското правителство, цитирани от хонконгския вестник South China Morning Post.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
Това би могло допълнително да усложни стратегиите, използвани от държавите за ограничаване на вируса, който е заразил над 300 хиляди в световен мащаб.
Повече от 43 000 души в Китай са тествали положително за Covid-19 до края на февруари, но не са развили симптомите, състояние, обикновено известно като асимптоматично, според данните. Те са били поставени в карантина и наблюдавани, но не са били включени в официалния списък на потвърдените случаи, който по това време възлизаше на около 80 хиляди.
Учените не са успели да се споразумеят каква роля играе безсимптомното предаване за разпространението на болестта. Обикновено пациентът развива симптоми за пет дни, въпреки че инкубационният период може да бъде до три седмици в някои редки случаи.
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Световната здравна организация класифицира всички хора, които са тествани положително, като потвърдени случаи, независимо дали имат някакви симптоми. Южна Корея също прави това. Но китайското правителство промени своите насоки за класификация на 7 февруари, като брои само пациентите със симптоми като потвърдени случаи. Съединените щати, Великобритания и Италия просто не тестват хора без симптоми, освен медицински работници, които имат продължителна експозиция на вируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Подходът, възприет от Китай и Южна Корея за тестване на всеки, който е имал близък контакт с пациент, независимо от това дали човекът има симптоми, може да обясни защо двете азиатски страни, изглежда, са овладели разпространението на вируса. Хонконг разширява тестовете за пристигащите на летището в града, дори ако пътуващите нямат симптоми. Междувременно в повечето европейски страни и САЩ, където се тестват само тези със симптоми, броят на инфекциите продължава бързо да нараства.
Все по-голям брой проучвания поставят под въпрос предишното твърдение на СЗО, че асимптоматичното предаване е „изключително рядко“. Доклад на международната мисия на СЗО след пътуване до Китай изчислява, че безсимптомните инфекции представляват 1 до 3 на сто от случаите, според документ на Европейския съюз.
„Броят на новите случаи на коронавирус в световен мащаб продължава да нараства, а разликата между докладите от Китай и статистическите оценки на заболеваемостта въз основа на случаи, диагностицирани извън Китай, показва, че значителен брой случаи са недостатъчно диагностицирани“, твърдят група японци експерти, ръководени от Хироши Нишиура, епидемиолог от Университета Хокайдо, които написаха в писмо до Международното списание за инфекциозни болести през февруари.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Съвместно проучване на експерти в Китай, САЩ, Великобритания и Хонконг прецени, че недокументираните случаи на пневмония, предимно с леки или дори без симптоми, са източник на инфекция за 79 на сто от документираните, преди Ухан да бъде затворен на 23 януари.
"Тези недокументирани пациенти често изпитват леки, ограничени или никакви симптоми и следователно остават неразпознати и, в зависимост от тяхната заразност и брой, могат да изложат на вируса далеч по-голяма част от популацията, отколкото ако бяха болни", казват експертите.
Отделно проучване на учени от Тексаския университет в Остин оцени, че хората, които все още не са развили симптоми, предават около 10 на сто от 450 случая, които са изследвали в 93 китайски града.
По-доброто разбиране на безсимптомните случаи може да доведе до корекции в политиката на общественото здраве, казаха още експертите.
Анализ на South China Morning Post, цитиран от агенция "Фокус".