Войната в Украйна предизвика по-страшна пандемия от коронавируса, който ни затвори по домовете и прекъсна връзките по света. Войната в Украйна прекъсна връзките с душите ни. На 24 февруари, ден след Деня на защитника на Отечеството президентът на Руската федерация Владимир Путин, след като седмици наред убеждаваше, че не възнамерява да нападне никого, нахлу в братска Украйна.
Още: Ще спрат ли да дават войници на Русия
Още: Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна
Поводът е размириците в Донбас, които продължават осма година и се очакваше ударите му да бъдат насочени единствено към тази част на Украйна, но от няколко дни под обстрел е Киев и други градове в страната и мащабите на военните действия категорично надхвърлят оповестения повод за нахлуването.
"Само да няма война" - думите, които Путин каза и забрави
В голяма част от българите се събудиха заспали чувства. Онези исторически заложени емоции, които винаги са ни свързвали с Русия и нейния безспорен принос към Освобождението ни. Но сред тях има и част от онези емоции, които в продължение на 45 години ни държаха под един своеобразен похлупак. Всеки режим има своите плюсове и минуси, демокрацията също. Миналото често ни се струва по-хубаво, колкото повече избледнява, но как това се връзва с факта на милионите българи, които заминаха в търсене на по-добър живот именно на Запад, а не в Русия?! Хилядите мъже и жени, които работят извън граница именно на Запад, а не в Русия?!
Още: Няма такива зулуси
Още: Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ
Образът на Русия, свързан със скромността, простотата в добрия смисъл на думата са неща, останали в представите ни от училище, литературата, изкуството на Русия.
Противопоставянето Русия - Запад
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Путин и обкръжението му съвсем не са против някои благинки на западното производство и начин на живот. За това алармира и приведе доказателства, създаденият от Алексей Навални Фонд за борба с корупцията. След няколко нападения, опит за убийство с Новичок Навални днес е в затвора.
Путин загуби тази война морално, започвайки я
Документалният филм "Он вам не Димон", който Навални създаде по случая, е разследване на Фонда за борба с корупцията, което беше публикувано за първи път на 2 март 2017 година в YouTube. Именно филмът подпали искрата на недоволството в Русия. Видеото представя имотите, с които разполага премиерът на Руската Федерация Дмитрий Медведев, като са описани сложните корупционни схеми, в които той участва, чрез благотворителни фондове и организации, юридически оформени благодарение на негови доверени лица (роднини и съученици). От разследването става ясно, че Медведев разполага с имоти за милиарди евро, придобити благодарение на парите на олигарси и кредити от държавни банки. В отговор на публикуваното видео говорителят на Путин Дмитрий Песков заяви, че в Кремъл не отдават значение на "разследванията" на Навални. Секретарят на генералния съвет на "Единна Русия" Сергей Неверов призова журналистите да се отнесат критично към разследването и да се въздържат от банално преразказване на "псевдоразобличенията".
Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите
Още: Киселото зеле - най-германската храна?
Русия е страната с едни от най-ниските пенсии. Населението от години недоволства срещу наливането на пари за военни операции в Сирия и Африка, които биха могли да отидат за повишаването на пенсиите. През 2018 година в цяла Русия се проведоха мащабни протести във връзка с пенсионната реформа.
Няма война, която да е друго, освен престъпление
В разгара на пандемията от коронавирус, ограничителните мерки и ваксинирането Владимир Путин по нищо не се различаваше от западните си колеги. Русия създаде първата ваксина срещу коронавируса и задължително ваксиниране. Нежелаещите да се ваксинират не само, че не бяха допускани до работните си места, но и бяха уволнявани или както говорителят на президента на РФ Дмитрий Песков заяви - ваксинирането на сътрудниците в редица организации в Москва може да се счита за доброволно, защото онези, които не искат да го направят имат възможност да напуснат. Русия беше и може би единствената страна, която забрани на неваксинираните пенсионери да излизат от дома си. Появиха се дори слухове, че хората са били насилствено ваксинирани по домовете си. Русия официално добави и ковид ваксините в задължителния си имунизационен календар.
Българите обичат Путин и Русия повече от руснаците?
ОСВОБОЖДЕНИЕТО, КОЕТО НИ РАЗДЕЛЯ
Ние, българите, сме по-близки до руснаците - безспорно! Но наясно ли сте доколко Владимир Путин е близък до руснаците?
Рейтингът на руския президент достигна исторически "черен" рекорд още през 2019 година. Тогава той имаше доверието на 33,4% от руснаците, докато за декември 2018 г. този показател е бил 36,5%. Това е най-ниско ниво на доверие от януари 2006 година. Минималният праг е бил 37,4% и е регистриран в разгара на масовите протести през декември 2011 г.
За да е по-сигурно, че ще остане на власт, Путин просто не допуска достойните противници до изборите. Така се случи през 2017 година, когато най-сериозният му съперник беше пратен в затвора - ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ В ТАЗИ СТАТИЯ
През последните 20 години 5 млн. руснаци са напуснали страната си. По данни на изследване на "Левада-център" от 2021 година 22% от руснаците искат да заминат от страната завинаги. Повече от половината (53%) са млади хора на възраст между 18 и 24 години. Сред главните причини са: желание да осигурят достойно бъдеще зад граница (45%), икономическата обстановка в Русия (40%), високо качество на медицинските услуги (35%), политическата обстановка в Русия (33%), повече възможности за кариерен ръст зад граница (28%).
Никой не може да отнеме на Русия ролята за Освобождението ни, никой не може да заличи 3 март, както никой няма да може да изтрие спомена за агресията на Владимир Путин, който вече арестува дори руски деца.
Путин отдавна контролира интернет и медиите
Във връзка с ограниченията, които редица държави и медии въведоха срещу руските медии, обслужващи властта се появиха ехидни коментари: "Колко демократично?". Но знаете ли, че още през 2017 година Русия от години има контрол на интернета и достъпа до различни медии? Знаете ли нещо повече за закона, който превърна редица издания в "чуждестранни агенти" и те просто бяха принудени да се закрият?
Това, което Путин не може да контролира, получава куршум или Новичок. Спомнете си за Борис Немцов, Анна Политковския, Алексей Навални. Спомнете си за Чечня, Южна Осетия. Спомнете си как Путин действа в трагедиите в Беслан.
Гениален пълководец е онзи, който може с мирни средства да избегне войната. След близо три години пандемия върху света се стовари ужасът от войната и първата крачка беше направена от Русия в лицето на Владимир Путин. Освободителна Русия, спасителката на света никога вече няма да бъде само това. Нейното име е опетнено с кръвта на братски народ и я жигоса Владимир Путин.
Колко важен е обикновеният човек
Пандемията ни затвори по домовете, много години по-рано социалните мрежи (тези на Запада, с които ставаме и лягаме 10 години) затвориха умовете ни. Някъде по пътя борбата за това господството на мнението изгради стени между хората, а умението да чуеш другия и дори за миг да допуснеш, че не си прав изтри способността да почувстваш болката на другия. Войната в Украйна показва скъсаната връзка между душите ни. Седейки удобно пред телефоните и компютрите болката и смъртта са просто виртуални, докато не почукат на твоята врата. Битката за господството на мнението, все по-често лишена от реални и разумни аргументи, свеждащи се до един-единствен: "А вие защо...." измести човечността. Но тя винаги е над всичко и ще напомни за себе си, вероятно твърде късно, докато не почука на твоята врата и не усетиш реалната заплаха за живота на твоето семейство.
Путин е позор не просто за Русия, а за човечеството