До ареста си на трети май 2023 година Доменико Р. постоянно е на път със своя Форд Куга - посещавал Мюнхен, Генк в Белгия, отбивал се и в Сан Лука в Калабрия, разказва АРД. През цялото време обаче той бил под погледа на следователи от Италия, Германия и Белгия, тъй като е един от обвиняемите в най-големия досега процес срещу италианската мафия Ндрангета - операция „Еврика". В рамките на разследването в началото на май миналата година по цял свят са задържани към 130 заподозрени, 30 от които в Германия, посочва германската обществено-правна медия.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
Как са направени разкритията
Доменико Р. е на вниманието на следователите от началото на 2020 година - след като братята С. от Генк, произхождащи от влиятелно семейство от Сан Лука, били заподозрени, че организират контрабанда на кокаин между Южна Америка и Европа. Белгийската полиция успяла да вкара свой човек под прикритие в незаконната мрежа, който един ден, покрай братята С., се запознал и с Доменико Р., представен като техен братовчед от Мюнхен. Постепенно следователите допуснали, че Доменико Р. играе важна роля в схемата, разказва АРД.
Още: Калабрийската мафия погна семейството на италианска легенда
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Оказало се, че той осигурява от Сан Лука криптирани мобилни телефони на заподозрени в Мюнхен и Генк, а освен това наема коли за пътуванията между Сан Лука, Мюнхен или Генк. Следователите допуснали, че Р. изглежда действал като „доверен член на семейството на братя С.". Неговият адвокат отхвърлил обвиненията и уверил, че клиентът му никога не е бил замесен в търговия с наркотици.
Пране на пари през автомивка и търговия с луксозни коли?
Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите
Още: Шенген съвсем не е зона без граничен контрол
Р. обаче е бил само един от членовете на групата в Мюнхен, част от която е бил и Себастиан С. Заедно с предполагаем съучастник той бил пратен в Южна Америка да договаря нови сделки с кокаин. Всичко това - под ръководството на Мишел М. от Мюнхен, за когото се смята, че е един от организаторите на прането на пари, пише германската обществено-правна медия.
Именно М. и един друг заподозрян използвали за целта множество автомивки - става ясно от криптираните чатове, с които разполагат германските журналисти. Те показват, че огромни суми в брой от Италия, включително от Сан Лука, били пренасяни до Мюнхен, където се „изпирали" в автомивките.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Още: 8 арестувани в Белгия при антимафиотска акция срещу „Ндрангета“
На базата на доказателствата следователите установили, че оборотът на автомивките далеч надхвърля приходите, които би трябвало да са постъпили съобразно броя на клиентите. Имало дни с по двама клиенти, но приходите били като за над 150 посетители.
Следователите открили и още един важен детайл в рамките на операция „Еврика" - групата от Мюнхен сътрудничела със съучастници в Италия за измами с ДДС, отново за да пере пари. За целта се разчитало основно на фирми за търговия с коли, където се издавали фактури за продажби, съществуващи очевидно само на хартия. Освен това парите от търговията с кокаин се изпирали чрез покупката и препродажбата на луксозни коли в брой.
И пицарии са били използвани за фасада
Разкритията на следователите показват, че групата от Мюнхен е имала добри връзки из цяла Европа - не само в Сан Лука или Генк, но и в Португалия, и в Ерфурт. Именно в този град в Тюрингия се смята, че от средата на 1990-те години съществува една от възловите клетки на Ндрангета в Германия.
Още: Могъщество и потайност: калабрийската мафия "Ндрангета"
Връзките с Ерфурт подтикват италианските следователи да разпитат един от основните свидетели по темата Ндрангета - Роко Мамолити от Сан Лука, който сътрудничи на полицията от края на 1990-те години. В своите показания, дадени в Рим през февруари 2021 година (с които германските журналисти разполагат), той споменава четири пицарии в Ерфурт - купени и поддържани с приходи от наркотърговията. Освен това те само служели за фасада и организация на логистиката.
По този начин за първи път чрез свидетеля се потвърждава това, което следователите от Федералната криминална служба, от полицията в Тюрингия и от прокуратурата в Гера, която се занимава с организираната престъпност, проучват още от началото на 2000-те години: че Ндрангета с предполагаеми съучастници и подставени лица в Ерфурт поддържа ресторанти и пицарии, които или са създадени с наркопари, или се използват за пране на пари, обяснява AРД.
Източник: Дойче веле
Още: Европейска антимафиотска акция срещу "Ндрангета" в 8 страни