Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Г-20 и отегчената игра на световна дипломация

10 юли 2017, 09:45 часа • 4644 прочитания

Фалшиви усмивки, топъл прием, "добър ден, конгресната зала е натам", дружелюбие и толкова нескопосано скрито лицемерие, а отвън - безредици, крайнолеви анархисти, водни оръдия, гражданско недоволство и арести.

Още: Здравословни ли са наистина алтернативите на захарта?

Още: Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа

Бившата манекенка Иванка Тръмп замести баща си за малко по време на преговорите със световни лидери, Ердоган се държа впечатляващо прилично, Путин игра ролята на онези типове гости, които обичат да привличат цялото внимание върху себе си, но журналистите предпочетоха като че ли американския президент​, който внесе особен колорит на балканджия в перхидролената атмосфера на дипломация. Г-20, дами и господа! Това са елитите, които с поглед прекрояват властта на континенти и държави.

Още: Защо Гърция има толкова много пари

Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?

Германският канцлер Ангела Меркел е първенец в това да си създава проблеми. Ставайки домакин на форума, Хамбург се превърна в арена на гражданско недоволство. Хиляди бяха по улиците на града, крайнолеви групировки всяваха безредици, а полицията се чудеше от къде да търси подкрепление, докато в Конгресния център Меркел посрещаше с еднотипно задоволство обичани и не толкова обичани високопоставени персони. Канцлерът се опита още от самото начало да владее ситуацията, да демонстрира с жестове, думи, език на тялото кой е домакинът и съответно как изглеждат правилата на форума. Уви, усилието ѝ се изчерпа още в самото начало и тя развърза юздите на високата среща.

Докато лидерите на света се гласяха да обсъждат климатичните промени, двама мъже имаха различни планове. Доналд Тръмп и Владимир Путин насрочиха първото си общуване на живо точно във времето, в което останалите по неволя като "Г-18" си говориха за глобалното затопляне и разискваха мерки за неговото ограничаване.

Целият свят чакаше Тръмп и Путин, докато те се унесоха в разговор, продължил много повече от предвиденото - 2 часа и 15 минути. След него (макар това да бе уточнено по предварителна програма) нямаше изявления. Путин метна на журналистите едно изречение от срещата, докато паралелно с това се извиняваше и от името на Тръмп на премиера на Япония Шиндзо Абе, тъй като го накара да го чака около час отгоре. Дипломацията прогърмя със звучен залп след най-очакваното събитие на Г-20. Стопаните на Кремъл и Белия дом си говорили за Сирия, Украйна, киберсигурността и борбата с тероризма. Ами добре! Толкова!

Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?

Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите

После се наложи външният министър на Русия Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън да дават по лъжичка подробности на репортерите, а Тръмп междувременно изчезна от полезрението на камерите.

В последните часове на форума в събота Владимир Владимирович най-сетне взе нещата в свои ръце и спретна пресконференция пред крайно нетърпеливите медии, от която отново остана онова натрапчиво чувство след подобни големи събития, че светът предполага повече за подробностите от такъв разговор, отколкото лидерите на двете суперсили му казват.

На европейската маса цареше приветливо оживление. Сред свои, Еманюел Макрон, Жан-Клод Юнкер, Доналд Туск и Ангела Меркел си говориха по нашенски за онези редовни теми, които засягат Стария континент. В такава обстановка Меркел имаше възможност да отпусне напрежението, преди кофти разговора, който я чакаше с Реджеп Ердоган. Очаквано, канцлерът демонстрира разочарование от срещата си очи в очи с турския държавен глава, който като добре утвърден опак човек ѝ даде да разбере, че Германия и Турция са на най-малко различни позиции по ключови въпроси.

После Ердоган наруши благоприличието си и каза, че като нищо Турция ще подражава на САЩ по отношение на Парижкото споразумение за климата и с това размаха пръст на евролидерите, които, свикнали на този тръмповски маниер, си сипаха по още едно питие за баланс.

И на Юнкер не му се размина труден разговор с Владимир Путин. След него обаче стана ясно, че руският лидер прави внимателни, но решителни стъпки към по-топли отношения с Европейската комисия (ЕК). Това се хареса на Юнкер, който като позитивен европеец откликна добронамерено към подобно усилие на Москва. Дипломатическа тегоба, уважаеми читатели, - двама влиятелни господа лицемерничат на фона на току-що удължените санкции от страна на Европа към Русия и контрамерките на Кремъл към този акт.

Юнкер направи и още една совалка, която вече бе свързана с повече решителност. Председателят на ЕК се разбра с канадския премиер Джъстин Трюдо да започне временното прилагане на търговското споразумение СЕТА от 21 септември.

И без това инфантилната дипломация пропадна тотално, когато 35-годишната бивша моделка Иванка Тръмп решително зае мястото на баща си на масата на преговори редом до Си Дзинпин, Реджеп Ердоган, Ангела Меркел, Тереза Май и още дипломати. „Много се гордея с дъщеря си Иванка - винаги съм бил горд, от първия ден. Винаги е била страхотна“, говореше Тръмп на световните лидери, дакато представяше дъщеря си като на изложение на този и онзи по време на форума.

И още, въпреки че Меркел се опитваше да се прави предварително на строга по отношение на американския президент заради климатичното споразумение, двамата неведнъж демонстрираха усмивки и нескрита симпатия в кулоарите на Г-20.

От тези няколко примера ясно личи, че на световните лидери отегчената игра на дипломация им е омръзнала до болка. Те успяха да разбият клишетата и очакванията от срещата - че всичко ще мине в декларативен тон и купешки приказки. Не че ги нямаше, напротив, дори омръзваха на моменти, ала посланията идваха отвъд думите, които бяха загубили смисъл. Дали умишлено, дали съвсем нарочно, по-голямата част от световните лидери на Г-20 бяха заели онази поза, която ти дава възможност да четеш като през лупа съдържанието зад нея.

Когато всички очакваха дипломация, получаваха Тръмп, когато светът тръпнеше за отговори, насреща му бе Путин, когато доминираше скуката, наоколо се подвизаваше Меркел.

И така: Г-20 нахлузи нови маски и прати дипломацията в жертва на барикадата, тъй като от нея вече няма да има нужда.

Автор: Румен Скрински
Снимки
: Getty images/Guliver

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес