Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Окончателно: Г-20 се разбраха за климата, пазарите и миграцията на фона на масови протести (СНИМКИ)

08 юли 2017, 18:00 часа • 5605 прочитания

Членовете на Г-20 се споразумяха да поддържат отворени пазари. Това става ясно от окончателната декларация на световните лидери след срещата на върха в Хамбург.

Те се обявиха и против протекционизма, но признаха ролята на предпазни мерки по отношение на търговията и върховенството на Световната търговска организация (СТО) при определянето на правилата на международната търговия, предаде ТАСС.

В документа се посочва още, че всички страни се ангажират с Парижкото споразумение за климата, с изключение на Съединените щати. Очаквано, разногласията между САЩ и другите държави от Г-20 по въпросите на климата се отразяват в заключителното комюнике.

"Ние се запознахме с решението на Вашингтон да се оттегли от споразумението от Париж," се казва в документа. "Лидерите от останалите страни от Г-20 заключиха обаче, че договорът няма да бъде преразгледан“, категорични са участниците в днешните преговори.

Държавите посочват също, че ще работят заедно за преодоляване на последиците от миграцията. Сред акцентите е и желанието на големите икономики да инвестират в Африка, подобрявайки условията на живот на Черния континент и предпазвайки Европа от нов наплив на чужденци.

При представянето на документа, германският канцлер Ангела Меркел заяви, че „Двадесетте“ възнамеряват да засилят борбата срещу сенчестия банков пазар.

Руският президент Владимир Путин адмирира взетите решения и определи като изключително важни и практически въпросите, засегнати по време на двудневната среща. По неговите думи неблагоприятни тенденции в световната търговия не се виждат и има движение в растежа на глобалната икономика. Той посочи също, че руската икономика вече е изляза от рецесията. Все пак президентът не показа и голяма увереност за стабилността и икономическия растеж в страната си, пише още БГНЕС.

Меркел, Макрон и Путин говориха заедно за кризата в Украйна и начините за нейното разрешаване, като подчертаха, че предстои среща на „нормандската четворка“ в близко бъдеще.

Г-20 се разбраха още с помощта на всички налични средства да се противопоставят на корупцията.

"Ние продължаваме да изпълняваме плана за борба с корупцията в годините 2017-2018, с помощта на практическо международно сътрудничество и техническа помощ. Поддържаме четири пакета от важни принципи, които се фокусират върху целостта на публичния и частния сектор“, се казва в комюникето.

Съобщението гласи, че компании, които правят печалба с помощта на корупционни схеми, ще бъдат изправени пред съда. В този контекст, групата се съгласи да противодейства на контрабандата на редки животни и растения.

Междувременно Доналд Тръмп повдигна въпроса за предполагаемата руска намеса в американските избори, докато руският му колега заяви сред партньорите, че Москва няма пръст във вота на 8 ноември. Като аргумент за това Путин даде пример с идеята за създаването на руско-американска работна група за сигурността на информацията и борба с киберпрестъпността.

На срещата стана ясно също така, че Споразумението за свободната търговия между Европейския съюз и Канада (СЕТА) ще се прилага временно от 21 септември, обявиха в съвместно изявление двете страни.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо са постигнали съгласие за тази дата. Разпоредбите на договора ще започнат да се прилагат изцяло, след като всички парламенти на държави членки на ЕС го одобрят, пише още "Фокус".

Ангела Меркел осъди протестите в Хамбург, които блокираха града преди и по време на заседанията, при които десетки граждани бяха арестувани.

Полицията в Хамбург беше няколко дни на крак заради протестиращи граждани срещу форума.

Канцлерът Ангела Меркел сподели също така огорчение, че разговорът й с турския президент Ердоган показал дълбоко разделение между Берлин и Анкара. "Искам да кажа, че Турция и Ердоган взеха активно участие по време на срещата на високо равнище. Ние оценяваме усилията, положени от Турция по въпроса за бежанците и миграцията", каза тя. "Двустранните преговори обаче показаха, че имаме дълбоки различия", коментира Меркел.

Япония от своя страна заяви желание за партньорството със САЩ на фона на трудната ситуация в региона на Азиатско-тихоокеанския регион, каза японският премиер Шиндзо Абе. 

Еманюел Макрон съобщи още, че среща на високо равнище за новите мерки за опазване на климата ще се проведе в Париж на 12 декември. "През декември Париж ще бъде домакин на срещата на върха, на която ще се обсъдят нови мерки за защита на климата, по-специално за финансирането на тази борба," каза той.

Actualno.com припомня, че днес (08.07.2017 г.) приключва двудневната среща на лидерите от Г-20, която се фокусира върху търговията, тероризма, климатичните промени, заетостта и развитието, миграцията и бежанските потоци. Темата на германското председателство на Г-20 бе „Изграждане на един взаимосвързан свят“.

Протестиращи срещу форума обаче вдигнаха на крак властите, които се наложи да използват водни оръдия срещу демонстрантите. Самият Хамбург е бастион на леви радикали и полицията от дълго време се подготвяше за изблици на насилие по време на срещата.

Г-20 включва 19 държави плюс ЕС. Членовете на Г-20 произвеждат над 80% от световния брутен вътрешен продукт (БВП) и представляват почти две трети от световното население.

Първата среща на върха на Г-20 е организирана през 2008 г. по време на световната финансова криза с цел активизиране на международното икономическо сътрудничество. Оттогава членовете на Г-20 провеждат срещи всяка година, за да обсъждат широк кръг от въпроси, свързани с икономическото и финансовото сътрудничество.

Лидерите на Г-20 решиха да изберат Япония за следващата страна, която ще бъде домакин на срещата на върха през 2019 г. През 2020 г. Заседанията ще се проведат в Саудитска Арабия.

Снимки: Getty images/Guliver

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес