Случаят с Българската банка за развитие става все по-впечатляващ. Финансова институция, предназначена да бъде инструмент, от който да се възползва малкият и средният бизнес, работи като захранваща система на най-големите бизнес китове в държавата.
Още: За Тръмп "мито" е една от най-красивите думи в речника: наравно с "любов" и "религия"
Още: Огромни приходи в бюджета на Германия от чуждестранните студенти. Защо е така?
За тези китове - големите фирми, получили над 100 милиона (ободряващият им списък може да разгледате тук), изглежда е било много трудно да изкласят. Те са били още в икономически зародиш - може да си ги представяме като амбициозни младежи с една гениална идея в малък гараж. Не са имали никакви работници, въобще не са били разгърнати по обекти в цялата държава, а за голяма част от българското общество са били напълно непознати. Но в този момент е дошла българската банка за развитие и е решила да даде начален тласък със заеми от над 100 милиона - да може младите и неуспелите да станат млади и успели и да растат, без да стареят, като в известния слоган.
Голямото захранване на китовете е абсурдно, дори ако се абстрахираме от подозрително познатите им лица. Ако десетимата души в държавата, които оперират десетте крупни бизнеса, се окажат напълно чисти - ние не се съмняваме в това - идеята да подпомагаш именно тях вместо хиляди малки и средни български бизнеси е крайно стимулираща по отношение на необходимата за една витална икономика конкуренция. Много е по Адам Смит - невидимата ръка на пазара описва кемтрейлс във небесата; и когато отлети надалеч, малкият и средният бизнес вдига поглед към хоризонта и вижда ясен трибуквен знак за собственото си развитие. После как да не вярваш в конспирации.
В малко по-напредналите икономики и демокрации има чести опити за разбиване на монопол - дали са успешни е друг въпрос, но поне съществуват. Тук, изглежда, функционира друго - идеята за окрупняване и мащаб. Колкото повече се развиват едни десет компании, толкова повече държавата става обезпокоена за тях и тяхното развитие. Дали се справят добри? Нямат ли нужда от малко нисколихвен капитал? Успяват ли да се справят в трудни времена и могат ли да бъдат конкурентоспособни на фона на ненаситните пиявици на малкия и средния бизнес, които искат да отчупят троха тук-там от пая?
Още: Пренаписване на историята? Тръмп и мащабната акция по заличаване на специфични архиви на САЩ
Още: "Необичайна присъда" за Льо Пен: Защо може да е фатална
Както казваха в Саут Парк - виж, трябва да разбереш, че не може примерно един човек да има изключително голям и мощен частен самолет, а няколко месеца по-късно да има само голям частен самолет - трябва да проявиш разбиране към това и да му помогнеш за първото, предпазвайки го от второто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Северен поток" се завръща, а с него и русофилската Германия? Бъдещето на проекта чертае нова карта
Още: Полша се развива по-бързо от държавите в Западна Европа. "Предприемаческият ген" в действие
Помагайте.
Китовете са застрашени от изчезване.
Още: 30 години Шенген: колко дълго още ще просъществува?
Още: Братята Тейт, за които правилата не важат
Автор: Райко Байчев