Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Движение 21" иска оставката на Московски

16 февруари 2016, 15:04 часа • 2533 прочитания

Политическа партия"Движение 21" иска оставката на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски заради отказа от участието на България в "Механизма за свързване на Европа" (МСЕ) на Европейския съюз с безвъзмездно финансиране на проекта за модернизацията на жп линията Видин - София - Кулата с първия участък Видин - Медковец.

Пренебрегването на тази възможност ще затвърди и задълбочи диспропорцията в развитието на регионите у нас с оглед на неравномерното разпределение на инвестициите в инфраструктурата на Северна и Южна България. Така Северозападна България ще продължи да бъде най-слаборазвитият регион в страната и ЕС, прогнозират от движението в съобщение до медиите.

Според "Движение 21" отказът от реализация на проекта е категоричен знак, че настоящото правителство няма да осъществи поетите от страната ни ангажименти към договорните отношение със страните-членки на ЕС. Това изразява нежеланието на кабинета да обвърже България с основната европейска транспортна мрежа, а по този начин няма да позволи и на още една държава-членка на ЕС - Гърция, да се възползва от равноправния достъп до свързана Европа.

Със самия Регламент 1316/2013 Европейският съюз определя TEN-T мрежата, чрез която да бъдат свързани всички държави-членки и изграждането на кои направления в рамките на съюза са икономически целесъобразни. Взето е предвид не само регионалното им значение, а значението им за целия ЕС. Това прави несъстоятелно твърдението на министър Московски в отговор на отворено писмо на "Движение 21", че отказът България да се възползва от безвъзмездното финансиране е поради „икономическа нерентабилност“ на проекта. Така страната ни на практика се отказва от прилагането на Регламента, а с това - от гарантиране на свързаност в Европа. Това е и доказателство за липсата на стратегическа политика за развитието на транспортна мрежа на България.

Финансовият "Механизъм за свързване на Европа" подсигурява на държавите - членки бюджет за техни проекти по TEN-T мрежата не по-малък от участието им в гаранционния фонд. България участва в гаранционния фонд с около 420 млн. евро, което означава, че страната ни може да използва за TEN-T проектите на територията си сума не по-малка от 420 млн. евро.

Според "Движение 21" България не се е възползвала от възможността да подготви и да кандидатства с редица проекти, чрез които да гарантира своята свързаност с Европа, както и тази на Гърция (която няма сухопътна граница с друга държава-членка на ЕС, освен България). Страната ни няма лимит за участие с проекти по МСЕ, стига те да отговарят на заложените в Регламент 1316/2013 изисквания, а именно проектите да попадат в обхвата на TEN-T коридорите, преминаващи през страната (реално това е частта на 4-ти коридор „Ориент/Източно Средиземноморие“, както и частта на 9-ти коридор „Рейн – Дунав“, на българска територия това е поречието на Дунав).

Националният изпълнителен съвет на ПП "Движение 21" се противопоставя и ще се противопоставя на всяко действие на правителството, с което се застрашава геополитическото и регионално значение на страната ни, националната сигурност и стабилност.

Припомняме, че в края на януари "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт" заяви, че България ще загуби 405 млн. евро. заради отказа да се кандидатства по „Механизма за свързване на Европа с проекта за модернизация на линията Видин – София с първия участък Видин – Медковец. Като отказ от национален и регионален интерес определи вчера пред БНР депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков отпадането на проекта за Видин-Медковец. Той обясни, че от общо 405-те млн. евро европейски средства 85% ще бъдат безвъзмездни. "Вместо да получим такъв голям грант безвъзмездно, ние го заменяме с няколко по-дребни проекта. Това е отказ от национален интерес и от европейски приоритет, тъй като този коридор е един от 9-те приоритетни еврокоридора, за които Европа много настоява да се развият", каза Лилков. Обяснението на държавата

Същевременно Мария Чакърова, директор на "Стратегическо развитие и инвестиционни проекти" в Националната компания "Железопътна инфраструктура", обясни пред националното радио, че проектът е отпаднал, защото са се променили някои от основните правила за изготвяне на проектите, като определящ сред тях е анализът на трафиковите прогнози. "Когато тези прогнози бяха актуализирани, за да бъде изготвен документа, показващ жизнеспособността на инвестиционните проекти, се оказа, че количеството на пътнико- и товаропотока не е достатъчно, за да покрие критерия "икономическа жизнеспособност", каза Чакърова, запитана за мотивите, които са определили отпадането на проекта.

Икономически неефективен проект няма никакъв шанс да бъде одобрен от европейските институции, подчерта тя. "Никой не се е отказал от реализацията на този проект, в момента сме избрали други проекти за кандидатстване. Решението не е политическо. Министърът беше изключително недоволен от крайния резултат", заяви още Чакърова. Сега, по думите ѝ, се сблъскваме с политически коментари на експертно становище.

"Министърът не е министър само на Северозападен район и е принуден да избира онова, което е най-добро за територията на цялата страна. Той трябва да взема решения в националния интерес, не в регионален", каза Чакърова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес