Намалява обемът на залесяване на територии в региона на Великотърновска и Габровска области. Това съобщи пред Радио „Фокус“ – Велико Търново директорът на Регионалната дирекция по горите, в чийто обхват влизат двата района. За миналата година са залесени площи от общо 731 дка, от които 285 дка – с топола.
"Сравнително малката площ на залесяванията с други дървесни видове се дължи на това, че в последните години даваме приоритет на естественото възобновяване и то преди всичко на семенно възобновяване, като по-природосъобразно и икономически по-изгодно", коментира още инж. Николов. Той допълни, че Регионалната дирекция е една от трите първи в страната по дял на частните гори, собственост на физически и юридически лица. Това сочат данните за миналата година. Всички те са разположени в над 130 хиляди имота.
"Ежегодно, най-много от работното време на служителите на Дирекцията, се отделя за обслужване на частните лесовъди и преди всичко за разглеждането на многобройните програми и план – извлечения, които пристигат за тези гори. Специално внимание се обръща и на последващия контрол", обясни директорът. Той подчерта, че за миналата година в РГД са постъпили за разглеждане 1 208 програми за 1 976 имота, от които са утвърдени 1 172. Освен това са постъпили и 126 план-извлечения за промяна вида на сечта за над 1 500 имота и насаждения, както държавни горски територии, така и частни.
"Това се дължи основно на влошаването на санитарното състояние на горите в региона и по-специално на културите от бял бор, в резултат на нападение от корояди", коментира инж. Николов. Той припомни, че борбата с този вид вредители е много трудна, защото няма препарат, който да им влияе. Единственото сигурно решение е сечта. Проблемът, по думите му, е национален, а не само регионален.