Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Престъпно - нито един районен кмет във Варна не е взел и стотинка от чакащи 200 хил. лева за почистване на канали

24 юли 2014, 17:38 часа • 24060 прочитания

Работна група от седем общински съветници във Варненския общински съвет – Костадин Костадинов (председател), Антон Апостолов, Марица Гърдева, Огнян Кънчев, Станислав Иванов, Станислав Темелков и Пламен Георгиев, предаде доклад от 218 страници с анализ за причините за тежкото бедствие във варненския квартал „Аспарухово”, което доведе до 13 човешки жертви. Actualno.com представя някои от по-интересните заключения в него.

Причини за бедствието според работната група:

Човешки фактор – бездействие с власт от 25 години (общинска и държавна) насам при строителството в „Аспарухово”. Нито един кмет на район във Варна за 2014 година не се е възползвал от общо 200 000 лева, предвидени за почистване на отводнителни канали и дерета през 2014 година. Не е имало и достатъчно контрол при премахването на незаконни сметища, като в случая са усвоени 203 766,60 лева от предвидени 539 915 лева.

Обективни – интензивният валеж, невъзможността на почвата да поеме прекомерното количество вода, както и ерозията, предизвикана от нарастващия през годините воден отток.

Субективни – блокиране на естествения път на водата през естествените дерата от човешка дейност – струпване на изсечени дървета, клони, нерегламентирани сметища, масово незаконно строителство, без осигуряване на необходимия воден отток, състояние на ВиК мрежите, липсата на дъждовна и битова канализация, липса на иновативни проекти „за захващане и отвеждане на повърхностни води в рискови райони”.

Анализ

Според едно от заключенията на работната група при анализа ѝ за период от пет години няма нито едно досъдебно производство за незаконно строителство в „Аспарухово”. „Прави впечатление големия брой прекратени досъдебни производства за незаконна сеч и значителното количество спрени такива”, пише дословно в доклада относно проблема „незаконна сеч” в и край „Аспарухово”.

Липсва регистър за сигналите за незаконна сеч към Североизточното държавно горско предприятие ДП – Шумен и Държавно горско стопанство – Варна, което е нарушение на Устройствения правилник за регионалните дирекции по горите. Няма и информация за разрешителните за законна сеч и местностите, за които са издадени.

През 2013 и 2014 година са издадени съответно 82 акта и 32 акта за незаконна сеч в района на „Аспарухово”, но няма мерки за инвентаризация на обезлесените площи.

Според „Геозащита” ЕООД – Варна на територията на община Варна има 87 действащи свлачища. Четири от тях са при „Златни пясъци”, а 72 – на територията на самия град Варна. Основна причина за образуваните свлачища е лошата експлоатация на дренажни, водопонизителни и противосвлачищни съоръжения.

Интересна е и констатацията относно Вик Варна. До 16:00 часа на фаталния 19-ти юни не е имало авария на водопреносната и канализационната мрежа в „Аспарухово”. Не е ясно обаче дали след това е имало, тъй като дружеството не уточнява това при запитване от работната група.

Става ясно и че администрацията в Район „Аспарухово” е планирала мерки за превенция при бедствия като това от 19 юни тази година, които са актуални само към момента им на подаване. При Район „Вл. Варненчик” изобщо няма официален административен отговор за мерки в случай на бедствие, както и при Район „Одесос”. В Район „Младост” обаче има „ясна и подробна визия” за мерки за превенция при събития като наводнението от 19 юни.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес