През последните десет века хората са базирали живота си на зърнени храни. Фермерите си изкарват прехраната, появяват се индустрии, които превръщат прибраното зърно в храни, които хората са яли от години - хляб, зърнени храни, бисквити, сладкиши, пици, тестени изделия... И все пак има силни аргументи, които показват, че зърното като цяло не е добро за нас, защото няма да функционираме правилно, като ядем тези продукти. Освен това някои хора ги препоръчват за сериозни заболявания като диабет, артрит, аутизъм и рак. Поради тази причина много хора се подлагат на диета, която изключва всички видове зърнени храни. Ако планирате да ги изключите от диетата си, разберете кои видове трябва да отпаднат първи.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Ето списък на 10-те най-вредни зърна за нас, от по-малко вредни към най-нездравословни:
Киноа
Киноата е вид зърно, което е богато на въглехидрати и протеини и не съдържа глутен. Наподобява храна за птици и обикновено, за да я приготвите, просто я хвърлете в гореща вода. Има няколко вида, които също се предлагат в различни цветове: бяло (което всъщност е златисто), червено и черно.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Това е може би най-здравословното "зърно" и се превърна в много модерна и здравословна алтернатива в някои кръгове. Освен това киноата съдържа кемпферол и кверцетин. Те са флавоноиди (растителни антиоксиданти), които като цяло имат благоприятен ефект върху здравето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кои държави са най-големи производители на пшеница?
Амарант
Друг вид пълнозърнесто псевдозърно – което кара хората, които се кълнат, че никога повече няма да ядат нищо зърнено, могат да въздъхнат с облекчение. Институтът за амарант твърди, че семената на амарант съдържат повече протеин от другите зърнени храни, те също са много богати на витамини А и С, калций, желязо, калий, фосфор, цинк и фибри.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Основният проблем с амаранта обаче е, че се препоръчва да се яде заедно с царевицата, която е един от най-вредните видове зърно в света (по-нататък в нашия списък).
Елда
Докато елдата има зърноподобни семена, английското й име (елда) не е свързано с пшеница или други подобни видове. Точно като гореспоменатите киноа и амарант, тя е псевдозърнено, така че някои препоръчват умерената й консумация в диета, която изключва изцяло зърнените храни, но по някаква причина не е толкова популярна, колкото предишните два вида.
Овесени ядки
Овесът е зърно, което мнозина смятат за чудесен източник на фибри, витамини, антиоксиданти и минерали. Овесените продукти също са без глутен (освен ако не се добавят по време на производството), но самата тема за фибри е толкова дълбока, колкото и тази за зърнените храни.
Мненията са разделени и някои хора, нуждаещи се от фибри, се обръщат към зеленолистните зеленчуци, както и към ядките и семената, които също са източници на фибри. Но тъй като овесът не е толкова вреден като пшеницата, не се колебайте да посегнете към него, когато имате спешна нужда от фибри.
С какво може да заменим продуктите, съдържащи глутен?
Просо
Просото е зърно, широко отглеждано и също така една от най-старите зърнени култури в света. Въпреки че протеиновата му структура е подобна на пшеницата, тя е без глутен – което веднага го прави по-малко вреден от пшеницата и другите зърнени храни, в които се съдържа глутен.
Ръж
Докато много хора смятат ръжта за един от най-здравословните видове зърно за печене на хляб, тя съдържа глутен, към който все повече хора са алергични.
В най-лошия случай глутенът може да причини газове, запек, диария и болки в ставите. Много подобна на ечемика и пшеницата, ръжта е зърно, което се отглежда основно за производство на хляб. Използва се и за дестилация на ръжен алкохол, както и за храна за животни.
Ечемик
Ечемикът, подобно на просото, е едно от първите зърнени култури, които хората започнаха да отглеждат. Той е хранителен, но като ръжта, ечемикът съдържа глутен, така че може да има същите отрицателни ефекти.
Въпреки че изглежда, че има много потенциално положителни ефекти, ечемикът, подобно на много други зърнени храни, може да бъде потенциално вреден, което води до газове и спазми. В него има много въглехидрати, така че го избягвайте по време на диета.
Царевица
Основният проблем с царевицата е, че тя е генетично модифицирана до такава степен, че е трудно да се намери вид в света, който все още не е променен. Дори царевицата, която засадите в градината си, ще бъде генетично модифицирана – освен ако нямате достъп до доверен източник, откъдето можете да получите доказани семена. Продуктите, направени от царевица - като брашно, хляб, закуски и царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза - са още по-лоши.
Продуктите от царевица често се произвеждат във фабрики, където се произвеждат и пшенични продукти, така че могат да бъдат замърсени с глутен.
Твърда пшеница
Всеки любител на пастата, който цени италианската кухня, знае, че тази от твърда пшеница е най-добрата. Има дълга традиция свързана с нея – все пак италианците правят пастата си от стотици години. Пшеницата е нашето зърно номер 1 по вредност.
Не бяхме сигурни дали да я включим в този списък или да го добавим към обикновената пшеница, но съдържа много повече протеин от другите видове пшеница. В нея ще открием и много повече глутен, което може да бъде огромен недостатък за мнозина. Твърдата пшеница се използва и за направата на грис.
Пшеница
Считано за най-вредното зърно в света, то е и най-популярният избор. Подобно на ръжта и ечемика, пшеницата съдържа глутен, който се счита за вреден. Доказано е, че дори хора, които нямат цьолиакия, могат да бъдат различно чувствителни към глутен.
Има и потвърдени случаи на алергия към бяла пшеница, а симптомите са метеоризъм, кашлица и други често срещани алергични симптоми. Освен това пшеничният зародиш, считан за много здравословен за хората, се използва и при производството на рафинирани зърнени продукти, които изобщо не са здравословни.
Най-добрият пример за вредността на пшеницата не е как изглеждат хората, които я ядат, а как изглеждат тези, които са я премахнали от диетата си.