Бенката е кафявото петънце върху кожата с доброкачествен характер, чиято поява се дължи на увеличен брой на меланоцитите в базалния слой на епидермиса. Може да са вродени и придобити. Броят на бенките, с който се раждаме, е различен от този, който имаме като възрастни. Възможна е както поява на нови бенки особено в първите години от живота, така и изчезване на рождени такива, макар второто да е по-рядко. Повечето бенки се появяват през първите две десетилетия на живота – в детството и в юношеството и променят размера и цвета си заедно с порастването на детето според данни от Американската академия по дерматология.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Понякога броят на бенките, които имаме по рождение, се променя и защото се налага премахване на бенка – поради козметични причини – голяма бенка на лицето, която създава дискомфорт и влияе зле на самочувствието, или бенка, разположена на място, където има непрекъснато триене, водещо до разраняването и възпалението ѝ. В малка част от случаите бенка се премахва, тъй като се е изродила от доброкачествено в злокачествено образование – меланом – най-опасният и злокачествен рак на кожата, който бързо се разпространява в множество органи, дава метастази, трудно се подава на лечение в напреднал стадий и всяко забавяне на поставянето на диагноза може да е фатално.
Меланомът може да се появи както от стара и доброкачествена бенка, която се е изродила, така и като новопоявила се бенка, която пациентът счита за такава, а реално не е доброкачественото образование, което познаваме като невус.
Това налага познаването на бенките по тялото ви, наблюдението им и търсене на лекарска помощ при забелязани промени в стари и съществуващи бенки или при поява на нови, отговарящи на определени критерии, сочещи злокачественост. Това обаче не означава, че всяка новопоявила се бенка е опасна. Много са причините, обясняващи защо се появяват бенки и в огромен процент от случаите тези бенки за безобидни и доброкачествени.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Дерматолог обясни кога бенката може да стане опасна
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Защо се появяват бенки с напредване на възрастта?
Появата на нови бенки по лицето и тялото ви не е повод за притеснение, нито автоматично означава, че страдате от злокачествен рак на кожата. Вярно е и обаче, че е по-вероятно новопоявила се бенка да сочи рак или да се изроди в злокачествена, отколкото бенки, които носите по рождение. Изследване от 2017 г. сочи, че 70% от меланомите възникват от нова бенка, но е успокоително, че малък процент от бенките се израждат в злокачествени, а причините за появата на нови бенки могат да бъдат банални:
- Хормонален дисбаланс или просто промяна в хормоните
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Бременност, менопауза или друга причина за промяна на нивата на хормоните в организма могат да са отговорът на въпроса защо се появяват бенки в зряла възраст. Самите бенки не са притеснителни в общия случай, но е добре да обърнете внимание на хормоните си, за да се уверите, че не се нуждаете от лечение.
- Слънчеви бани
Не самите слънчеви бани, а прекаляването с тях, прекарването на дълги часове под силното обедно слънце особено без слънцезащита с цел придобиване на силен загар, може да доведе както до появата на лунички, пигментни петна, нови бенки, така до израждането на вече съществуващи в злокачествени.
Въпреки че далеч не всяка новопоявила се бенка е червен флаг, добре е да бъде погледната от дерматолог, ако носи някакви белези на злокачественост.
Как да разпознаем най-опасния рак на кожата?
Американската академия по дерматология съветва да наблюдавате бенките и създава ръководство за разпознаване на меланома. Ето за какво да сте внимателни:
Как да разпознаем реално опасните бенки за нас?
- Асиметрична форма
Ако едната част на бенката не е огледална на другата, а се наблюдава асиметрия, посетете дерматолога си, за да се уверите, че не е опасна.
- Граница
Неправилни граници на бенката, разлята бенка, бенка с неправилна форма е много по-вероятно да е злокачествена или да се изроди в такава.
- Цвят
Промяната на цвета е алармиращ сигнал. Това важи особено ако части от бенката са в един цвят, а други – в друг, както и ако бенката става по-тъмна или черна.
- Диаметър
Бенка с размер по-голям от гумичката на молив изисква повишено внимание и консултация със специалист.
- Бенка, която нараства като размер, следва също да се следи с особено внимание и да се извърши консултация с лекар. Промяната в размера може да означава не само повишаване на диаметъра, но и навдигане на бенката над нивото на кожата.
Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация.