Изглежда, че най-опасните неща в кухнята не са пръските горещо масло, гореща пара изпод капака или твърде много сол в яденето. Любимите ви прибори за готвене също могат да бъдат опасни! Ще ви кажем кои купи, чинии и чаши трябва да изхвърлите и защо трябва да го направите възможно най-скоро.
Незалепващи съдове за готвене, произведени преди 2010 г.
Всяка домакиня има любим „перфектен тиган“: може да е покрит с драскотини, но в него стават най-добрите дантелени палачинки в света, които децата и гостите обожават. Как изобщо можеш да се разделиш с него?
Но трябва да направите това, ако сте го купили преди десетина години. Същото важи и за комплекта купи, които баба ви е подарила за вашата сватба.
Факт е, че до 2010 г. по целия свят се произвеждат съдове за готвене с незалепващо покритие на основата на перфлуороктанова киселина. Но след това те извършиха пълномащабни проучвания и установиха, че такива ястия са токсични, така че сега индустриалната употреба на този компонент е забранена от закона. Съвременните тигани и тенджери са с по-безопасно покритие - керамика, титан и др.
Порцелан от миналото
В миналото при производството на чаши и чинии са се използвали оцветяващи и остъкляващи съединения, които съдържат олово и кадмий. Тогава те се смятали за напълно безопасни за хората и околната среда. Но сега знаем, че това са вредни вещества, които се отделят при нагряване на съдовете.
Безопасни ли са тиганите с незалепващо покритие?
Ако все още пазите любимата чаша на баба си с трогателни сини цветя, сложете я на рафта, за да си спомняте за детството си с усмивка. Но пиенето на горещ чай от нея не си струва, изберете "по-млада" чаша.
Ръчно изработена керамика
Същото се отнася и за кани и ръчно изработени чинии, които нашите майки и бащи са донесли от своите пътувания. Тези прибори често са били покрити със свръхглазурна боя: обелените парчета боя, които попадат в храната или напитките, могат да причинят храносмилателни проблеми, особено при редовна употреба.
Този тип рисуване е лесно да се разпознае: прекарайте ръката си отстрани на каната или по повърхността на съда. Ако шарката е изпъкнала и изглежда по-гладка на грубия фон на керамиката, тогава тази посуда също трябва да стои на рафта "за красота".
Как се махат следи от изгоряло по тенджери и тигани
Алуминиеви съдове за готвене
Този метал е добър за всички: той е лек, евтин и бързо се загрява. Но само алуминиевите съдове за готвене с незалепващо покритие са напълно безопасни. Тенджерите и черпаците с характерен сиво-сребрист цвят е най-добре да се махнат от кухнята.
Повредени силиконови форми
Тези, които някога са се опитвали да пекат торти, кифли или чийзкейкове в силиконови форми, стават фенове на този прекрасен модерен материал завинаги. Той е безопасен и безвреден при нагряване до 250 ° C, така че можете да използвате тези форми напълно безопасно, но само ако никога не сте позволявали на силикона да прегрее.