Джодженът, познат още в народната кухня като гьозум, а в биологията като обикновена мента или Mentha spicata, е не само кулинарна подправка, но и лечебно растение със свойства, подпомагащи за лечението на храносмилателни проблеми; също има успокояващ и седативен ефект. Д-р Татяна Занин разказва за ползата от него.
Още: Лекар: Закуска №1 за регулиране на кръвната захар
Още: 6 храни с повече витамин С от един портокал
Ползи от джоджена
Джодженът допринася различни здравословни ползи и може да бъде прилаган за следното.
1. Облекчаване на храносмилането
Джодженът съдържа веществото карвон, което е със спазмолитично действие и успокояващ ефект. То помага при спазми в храносмилателния тракт и облекчава такива признаци на синдрома на раздразнените черва, като болка и подуване на корема. Това лечебно растение също помага за намаляване на гаденето и повръщането, в допълнение към стомашната киселинност, понеже активизира производството на жлъчка.
Още: Лекар: Този любим десерт предпазва от развитието на диабет
Още: 7 храни, от които ще получите ударна доза желязо
2. Обезболява
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Джодженът, главно под формата на масло, проявява аналгетични (обезболяващи) ефекти, които инхибират рецепторите за болка; помага за лечение на пациенти с остеоартрит.
3. Балансира хормоните при жените
Консумирането на джоджен под формата на чай може да помогне на жени, които имат хормонални проблеми, например поликистозни яйчници, защото балансира нивото на женските хормони и намалява степента на андроген.
Още: Как се яде питахая и наистина ли е толкова полезна
Още: Как червеното цвекло помага за справяне с болното гърло
Използвайте тези растения, те ще внесат позитивна енергия в дома ви
4. Антибактериално действие
Джодженът действа срещу бактерии като Bacillus sp., Clostridium sp., Corynebacterium sp., Listeria sp. и Staphylococcus sp., които могат да причинят различни заболявания като чревни увреждания или инфекции по дихателните пътища.
5. Подобрява паметта и настроението
Обикновената мента съдържа добри количества фенолни съединения, които може да бъдат полезни за когнитивното и психологическо здраве, като помагат за подобряване на умствения капацитет и подобряване на настроението.
6. Насърчава релаксацията
Джодженът съдържа ментол, който е вещество с релаксиращи и седативни свойства. Помага за облекчаване на психическия стрес и перманентното безпокойство, подобрява съня.
7. Избавя от лошия дъх
Дъвченето на листа от джоджен или гаргарата със запарка от мента може да помогне за контролиране и премахване на лошия дъх. Просто ароматните масла в ментата имат силна миризма, предотвратяваща халитозата.
Освен това, това растение има и антибактериални свойства за предотвратяване на развитието на микроорганизми в устата, които са отговорни за инфекциите и лошия дъх.
8. Облекчаване на кашлицата
Чаят от джоджен се прилага за облекчаване на кашлица, болки в гърлото и настинки поради съдържащото се в него етерично масло и противовъзпалителните му, антибактериални и аналгетични свойства.
Джодженът може да бъде ползван под следните форми.
Изсушени листа в готварството или екстракти за овкусяване на храни и направа на чайове.
Етерично масло за използване в ароматерапията или при ободряващи и релаксиращи масажи с цел облекчаване на главоболие и мускулни болки.
Капсули за ежедневно консумиране в концентриран вид.
Козметика която да допринесе за освежаване, както и за антисептични ефекти на кожата.
Джоджен или гьозум – чаят от това растение е задължителен през зимата
Как да си приготвим чай от джоджен?
За чай от джоджен просто поставяте 3 с. л. сухи листа в 250 мл вряла вода. Захлупвате за 5 минути, филтрирате и пиете чая между 2 и 4 пъти през деня. Могат да се използват и свежи листа, откъснати от растението.
Кой не трябва да ползва джоджен?
Ментата би трябвало да бъде избягвана от хора с хроничен рефлукс или хиатална херния, както и от деца под 5 години. Хората с бъбречни проблеми или чернодробни увреждания трябва да консумират джоджен мента с предпазлива умереност и само под лекарско наблюдение.
При бременни жени ментата също не се препоръчва, особено ако се консумира в по-големи количества, понеже може да причини увреждане на матката. В случай на кърмещи жени консумацията трябва да става само под лекарско наблюдение.
Внимание! Статията е с цел информация и не съдържа квалифицирани медицински препоръки. Задължително се обръщайте към лекар-специалист!