Когато се разплащате онлайн, не предоставяйте банковата си сметка, а т.нар. IBAN*. За това предупреди експертът по сигурност Любомир Тулев. По думите му пред БНТ IBAN-ът не може да даде достатъчно информация на злонамерен човек да пробие банковата ви сметка и да я източи.
Тулев е категоричен, че трябва много да внимаваме със съответната платформа, с която контактуваме онлайн – да проверим внимателно интернет адреса и какъв е домейнът! Причината – да не се натъкнем на огледален сайт, защото измамите с такива сайтове стават много популярни. Например, ясно е, че домейнът на Amazon е „.com”.
Когато пазаруваме онлайн, следва да проверяваме, а не да се доверяваме сляпо, предупреди Тулев.
* Международният номер на банкова сметка (International Bank Account Number – IBAN) е номер на сметка на банков клиент, съставен в съответствие с международен стандарт ISO 13616. Всички страни–членки на Европейския съюз използват IBAN стандарта. Всяка страна, въвела IBAN стандарта, определя специфична форма и дължина на банковите сметки.
Още: Каква е разликата между кефир и кисело мляко и кое е по-полезно?
Още: Студен душ сутрин или вечер - ето кога да го вземаме
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Различните видове ориз, които задължително трябва да опитате
Още: Полезни ядки и семена, които ще направя косата, кожата и ноктите ви прекрасни
Въвеждането и използването на IBAN в България се урежда с Наредба №13 на Българската народна банка. Той представлява последователност от 22 знака – букви и цифри. IBAN номер се генерира за всяка банкова сметка на клиент само от банката, която го обслужва.