В опит да спестят време и пари за ходене на лекар, хората се опитват да измислят много методи за самодиагностика. За съжаление, не всички от тях работят.
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Има стотици здравни хакове, които можете да намерите в интернет. Някои от тях са наистина полезни, други са просто животозастрашаващи, за да опитате сами.
Неотдавна в социалните мрежи стана популярна нова тенденция: Да проверете храносмилането си с чаша вода разтворена сода в нея. Авторите на видеоклиповете ви уверяват: можете просто да пиете вода и сода на празен стомах и да видите дали ще се оригнете. Някои дори препоръчват използването на таймер за точност. Например, ако няма реакция, това означава, че има проблеми с киселинността на стомаха и този фактор може да се счита за основния показател за здравето на червата.
Яжте това - срещу сърдечно-съдови проблеми, стомашни болки и за прекрасна кожа
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Има ли смисъл да се провежда такъв експеримент? На въпроса отговаря гастроентерологът Екатерина Кашух.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Пиенето на вода с разтворена в нея сода е безсмислено и опасно събитие. Да започнем с факта, че е невъзможно да се идентифицират проблеми с червата чрез оригване, това зависи от анатомичната структура. На границата между стомаха и хранопровода се образува оригване. Получава се, ако няма начин за задържане на газове поради слабост на сфинктера в горната част на стомаха или ако перисталтиката (движението на мускулите) на хранопровода е нарушена. Следователно, оригването по никакъв начин не може да отразява проблеми с червата.
Освен това, той наистина може да показва определени заболявания на стомаха: възпалителни процеси, стомашни язви. Важно е да разберете, че содата за хляб е алкална, алкален разтвор. В стомаха се неутрализира от киселина - стомашен сок. Това наистина може да доведе до повишено образуване на газове в стомаха и, ако има гастроезофагеално заболяване - клапата между стомаха и хранопровода не работи добре - до оригване.
По отношение на безопасността: не е полезно да се провеждат такива експерименти поради „синдрома на киселинния рикошет“. Учените са установили, че когато содата попадне в стомаха и неутрализира киселината, стомашният сок започва да се произвежда още по-активно. Содата за хляб наистина носи временно облекчение, но след това проблемът започва да се влошава.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Какво причинява ужасните стомашни спазми
Освен това високата киселинност може да наруши бариерата на стомашната лигавица, което води до образуване на ерозии и стомашни язви, особено при хора, които са предразположени към това или имат агресивна форма на бактерията Helicobacter pylori. Дори при хора без стомашно-чревни заболявания употребата на сода може да доведе до подуване на корема и диария.
Така експериментите със содата не са полезни и не се препоръчват. По същата причина лекарите категорично не препоръчват да вземете вода и сода за борба с киселините. Преди това се смяташе, че това е просто и достъпно лекарство, което може бързо да неутрализира киселината и да облекчи неприятните симптоми. Но тази идея беше изоставена именно поради "рикошетния синдром": временно облекчение е последвано само от влошаване на проблема.
Е, това е основното. Ако човек смята, че има стомашно-чревни проблеми, важно е да отиде на лекар. Специалистът ще анализира оплакванията, медицинската история, индивидуалните здравни характеристики и ще предпише необходимия преглед и, ако е необходимо, лечение.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.