За да предотвратите появата на нежелани "гости" в хранителните ви продукти, кухненските шкафове трябва да отговарят на известни хигиенни условия: да бъдат сухи и лесно да се проветряват. Поне на 14-15 дни те трябва да се преглеждат и ако трябва, да се опразват и почистват основно.
Още: Колко е важен pH балансът на тялото
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
Ето няколко лесни съвета, които всеки може да следва у дома:
1. Брашно, грис, ориз и други подобни продукти трябва да се държат отделно от мазнини, колбаси, сирене и други излъчващи миризма храни.
Още: 4 храни, които ядат само хора с ниско самочувствие
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
2. Кафето, чаят, какаото и подправките - черен пипер, канела, карамфил, кимион, бахар и др., трябва да се съхраняват плътно затворени в метални, порцеланови, стъклени или пластмасови опаковки.
3. Хлябът се запазва най-добре в специалните за целта кутии.
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
4. Солта се съхранява на сухо място в пластмасов или стъклен съд.
Твърде често в брашното, пшеницата за варене, ориза, боба, лещата, тестените изделия - макарони, фиде, спагети, юфка и др., се развъждат различни вредни насекоми. Съхранението в хартиени опаковки не се препоръчва, т.к. в тях лесно могат да попаднат гъгрици, акари, бръмбарчета, брашнен молец, техни ларви и други. Нападнатите продукти придобиват лош дъх на спарено, сбиват се на бучки, променят цвета си и се замърсяват. Насекомите бързо се размножават, особено на топло и влажно място. Някои от тях се развиват напълно за около един месец и в продължение на една година дават 10 до 12 поколения.
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Още: Защо не трябва да слагате гореща храна в хладилника?
За да предпазите продуктите от разваляне, трябва да ги съхранявате плътно затворени в метални, пластмасови или стъклени кутии, поставени на сухо, прохладно и проветриво място. От време на време (макар и веднъж на 2-3 месеца) кутиите трябва да се измиват с гореща вода. Шкафът, където се съхраняват продуктите, трябва редовно да се почиства с влажна кърпа.
Дори да сте спазили всички изброени до тук препоръки е възможно да се появят вредители в хранителните ви продукти. Могат ли да се използват продукти, в които са попаднали вредители?
Ако насекомите са малко (единични екземпляри в 1 кг продукт), зърнените продукти трябва грижливо да се почистят, а брашното да се пресее през ситно сито. След това те се разстилат в тавичка на пласт с дебелина 3-4 см и се нагряват във фурна при температура 60° С в продължение на 2-2,5 часа. След тази обработка брашното, макароните и оризът могат да се използват за храна.
Ако насекомите са много, продуктите трябва да се изхвърлят. Ако отглеждате селскостопански животни можете да ги използвате за храна на животните, но предварително попарени с вряла вода. Подът на кухнята трябва да се измие с топла вода, в която е прибавена малко калцинирана сода, а шкафът да се почисти основно. Ако се употребят инсектицидни средства, кухненските съдове и всички хранителни продукти безусловно трябва да бъдат изнесени от кухнята.
И още един полезен съвет: не се запасявайте прекомерно!