Когато говорим за къртици и прогонването им от градината, нашият съвет е да не използвате химикали, защото те са много агресивни и биха умъртвили вредителите.
Не бива да забравяме, че къртиците, освен че нанасят поражения на растенията, те също са и полезни. От бабите си знаем, че почвата, която те изкарват на повърхността, е много полезна и в нея липсват всякакви бактерии и други вредители.
Къртиците ги унищожават, минавайки през тях. В миналото градинарите са пресявали тази почва и са я използвали за саксийни растения, защото са я смятали за много богата.
Ако къртиците налазят вашата градина, това значи, че почвата е в добро състояние. Все пак обаче трябва да се предприемат мерки за прогонването им, защото в противен случай е много вероятно растенията да пострадат.
Както казахме и по-рано, не е желателно да използвате химикали и други отрови. Най-добре заложете на натуралната алтернатива. Идеята е не да убиваме вредителя, а да го прогоним далеч от собствеността си.
Прогонете къртиците с водата от киселите краставички
Това е един от онези простички и екологични методи, които ще предпазят зеленчуците в градината от нашествията на къртиците. За целта е нужно да полеете дупките с киселата течност или да напоите няколко парцала с нея и да се опитате да ги заровите отново в дупките.
Глави от риби
Още: Има ли разлика между маслиново масло и зехтин - как да ги разпознаваме?
Да, къртиците истински ненавиждат рибешките глави. Щом ги помиришат, те бягат надалеч. Вземете няколко глави от риба и ги заровете в дупките. Можете да сте сигурни, че скоро вредителят няма да припари до вашата градина.
Цитруси
Освен, че са полезни за растенията и почвата, тъй като са богати на минерали и витамини, обелките от цитрусовите плодове никак не се нравят на къртиците.
Чесън
Тук най-добри резултати ще има, ако използвате домашен чесън, чиито аромат е много по-силен. За да се усеща още по-добре, намачкайте го и го завийте в кърпа. Кърпите пъхнете в дупките, изкопани от вредителите.