Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това са най-полезните храни за хора с бъбречни заболявания

04 октомври 2023, 16:42 часа

Ако имате бъбречно заболяване, може да се наложи да следвате специална диета. Обикновено е с ниско съдържание на натрий, фосфор и калий. Това може да не излекува бъбреците ви, но може да ви помогне да ги направите по-здрави.

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

Диабетът и високото кръвно налягане са често срещани рискови фактори за бъбречно заболяване. Затлъстяването, тютюнопушенето, инсулиновата резистентност, високите нива на пикочната киселина и различни други здравословни състояния могат да допринесат.

Когато бъбреците не работят правилно, отпадъците се натрупват в кръвта, включително отпадъчни продукти от храна.

Следователно хората с бъбречно заболяване могат да се възползват от спазването на специална диета, известна като бъбречна диета.

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина

Тук разглеждаме 20 от най-добрите храни за хора с бъбречно заболяване.

Ендокринолог разкри какво се случва с бъбреците заради излишната захар

Диета и бъбречно заболяване

Диетичните ограничения варират в зависимост от нивото на увреждане на бъбреците. Хората с по-късен стадий на бъбречно заболяване ще имат различни ограничения от тези с ранно бъбречно заболяване.

На всеки етап диетата ще трябва да засили бъбречната функция, като същевременно намали риска от по-нататъшно увреждане.

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Въпреки че диетичните ограничения варират, хората с бъбречно заболяване обикновено трябва да ограничат следните хранителни вещества, тъй като бъбреците може да имат затруднения при отстраняването или преработката им, а високите нива могат да причинят увреждане на тялото.

Тъй като бъбречните заболявания имат тясна връзка със сърдечните заболявания, също така е добра идея да комбинирате тези избори със здравословна за сърцето диета, която съдържа много пресни храни на растителна основа и е с ниско съдържание на наситени мазнини.

Опитът на хората с бъбречни заболявания е различен, така че е важно да говорите с лекар относно вашите индивидуални хранителни нужди.

1. Карфиол

Карфиолът осигурява много хранителни вещества, включително витамин К, фолат и фибри. Също така съдържа антиоксиданти и противовъзпалителни съединения.

Опитайте пюре от карфиол вместо картофи за гарнитура с ниско съдържание на калий.

2. Боровинки

Боровинките са богати на хранителни вещества и антиоксиданти, известни като антоцианини, които могат да предпазят от сърдечни заболявания, диабет и други заболявания.

Те също са с ниско съдържание на натрий, фосфор и калий.

3. Лаврак

Лавракът е рибен вариант, който осигурява висококачествен протеин. Също така съдържа здравословни мазнини, наречени омега-3. Омега-3 могат да помогнат за предотвратяване на редица заболявания и да подобрят здравето на хората, живеещи с дългосрочни заболявания.

4. Червено грозде

Червеното грозде е добър източник на антиоксиданти от доверен източник, наречени флавоноиди, които могат да помогнат за намаляване на възпалението и да предпазят от сърдечни заболявания, диабет и други здравословни състояния.

5. Яйчен белтък

Яйчните белтъци осигуряват висококачествен, благоприятен за бъбреците източник на протеин с ниско съдържание на фосфор.

Яйчните белтъци може да са по-добър избор от цели яйца за хора на бъбречна диета, тъй като яйчните жълтъци могат да бъдат с високо съдържание на фосфор.

6. Чесън

Чесънът осигурява вкусна алтернатива на солта, добавяйки вкус към ястията, като същевременно осигурява хранителни ползи.

Това е добър източник на манган и витамин B6. Също така съдържа серни съединения от с противовъзпалителни свойства.

7. Елда

Елдата е пълнозърнеста култура с ниско съдържание на калий. Също така съдържа витамини от група В, магнезий, желязо и фибри.

Също така е без глутен, което го прави подходящ за хора с целиакия или непоносимост към глутен.

8. Зехтин

Зехтинът е здравословен източник на витамин Е и предимно ненаситени мазнини. Освен това не съдържа фосфор, което го прави подходящ вариант за хора с бъбречно заболяване.

По-голямата част от мазнините в зехтина са олеинова киселина, която има.

9. Булгур

Булгурът е пълнозърнест пшеничен продукт и благоприятна за бъбреците алтернатива на други пълнозърнести храни, които са с по-високо съдържание на калий и фосфор.

Булгурът осигурява витамини от група В, магнезий и желязо, както и растителни протеини и фибри, които са важни за здравето на храносмилането.

10. Зеле

Зелето принадлежи към семейството на кръстоцветните зеленчуци и осигурява витамини, минерали и антиоксидантни съединения.

Нефролог: Яжте това за здрави бъбреци

11. Пиле без кожа

Пилешките гърди без кожа имат по-малко мазнини и фосфор от пилето с кожа.

12. Чушки

Чушките са с високо съдържание на витамини А и С и други антиоксиданти, но с ниско съдържание на калий.

Тези хранителни вещества са важни за имунната функция, която е тясно свързана с бъбречните заболявания.

13. Лук

Намаляването на солта може да бъде предизвикателство, но лукът е един от начините за осигуряване на вкус без натрий към диетични ястия за бъбреци.

Сотирането на лук с чесън, зехтин и билки може да добави вкус към ястията, без да компрометира здравето на бъбреците ви.

Лукът осигурява витамин С, манган и витамини от група В, включително фолат. Те също така съдържат пребиотични фибри, които помагат да поддържате храносмилателната си система здрава, като подхранвате полезните чревни бактерии.

14. Ядки макадамия

Повечето ядки са с високо съдържание на фосфор и не са подходящи, ако спазвате бъбречна диета.

Ядките от макадамия обаче са вкусен вариант за хора с бъбречни проблеми. Те са с по-ниско съдържание на калий и фосфор от фъстъците или бадемите.

Те също така осигуряват калций, здравословни мазнини, фолат, магнезий, мед, желязо и манган.

15. Репички

Репичките са хрупкави зеленчуци, които са здравословно допълнение към бъбречната диета. Те са с много ниско съдържание на калий и фосфор, но съдържат други важни хранителни вещества, като фолат и витамин А.

Техният пиперлив вкус прави ароматно допълнение към ястия с ниско съдържание на натрий.

16. Ряпа

Ряпата е кореноплоден зеленчук, който осигурява фибри, витамин С, витамин В6 и манган.

Те могат да бъдат печени или варени и пасирани за здравословна гарнитура, която работи добре при бъбречна диета. Като алтернатива сервирайте сурова, настъргана ряпа със салата или я добавете към зимна яхния.

17. Ананас

Ананасът може да бъде сладко лакомство за хора с бъбречни проблеми. Има по-ниско съдържание на фосфор, калий и натрий от портокалите, бананите или кивито.

Ананасът също е добър източник на фибри и витамин А и съдържа бромелаин, ензим, който може да помогне за намаляване на възпалението.

18. Червени боровинки

Червените боровинки съдържат фитонутриенти, наречени А-тип проантоцианидини, антиоксиданти, които могат да предотвратят инфекции на пикочните пътища и бъбреците чрез намаляване на нивата на бактериите в урината. Те също са с ниско съдържание на калий, фосфор и натрий.

Съществуват тесни връзки между инфекциите на пикочните пътища (UTI) и бъбречните инфекции и UTI може да доведе до бъбречни усложнения.

Хората с бъбречно заболяване трябва да контролират приема на фосфор, сол и калий. На определени етапи те също трябва да ограничат приема на протеини.

Тъй като хранителните нужди и ограничения се променят по време на заболяването, най-добре е да говорите с лекар, преди да направите каквито и да било диетични промени. Те ще ви помогнат да изготвите диета, подходяща за вашите изисквания.

Подходящите варианти могат да включват пиле, гъби шийтаке, боровинки, ядки от макадамия и широка гама от други вкусни и здравословни храни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес