Черният дроб изпълнява много функции, необходими за доброто здраве и дългия живот. Сред най-важните му задачи са:
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Произвеждане на важни вещества
Вашият черен дроб непрекъснато произвежда жлъчка. Това е химикал, който помага за превръщането на мазнините в енергия, която тялото ви използва. Жлъчката е необходима за храносмилателния процес. Вашият черен дроб също произвежда албумин. Това е кръвен протеин, който помага за пренасянето на хормони, лекарства и мастни киселини в тялото ви. Вашият черен дроб също така произвежда повечето от веществата, които помагат на кръвта ви да се съсирва след нараняване.
Вижте още: Лекар: Проверете здравето на мозъка си за 20 секунди
Обработка на билирубин
Черният дроб помага на тялото ви да се отърве от билирубина, вещество, намиращо се в жлъчката. Това се случва от разграждането на вашите червени кръвни клетки. Твърде много билирубин в тялото ви може да причини жълтеница. Това е пожълтяване на кожата и очите.
Още: Цьолиакия - каква диета да спазваме при този проблем
Още: Ряпа дайкон - как можем да консумираме този азиатски зеленчук
Отстраняване на отпадъчни продукти
Когато приемате потенциално токсично вещество, като алкохол или лекарство, черният дроб ви помага да го промените и да го премахнете от тялото си.
Контролиране на имунните реакции
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Когато бактерии, вируси и други вредни организми навлязат в тялото ви, специализирани клетки в черния дроб могат да намерят и унищожат тези организми.
Поддържане на глюкоза
Черният дроб помага на тялото ви да поддържа здравословно ниво на кръвната захар. Вашият черен дроб доставя глюкоза в кръвта ви, когато е необходимо. Той също така премахва глюкозата от кръвта ви, когато има твърде много.
Коя е най-здравословната мазнина за черния ви дроб?
Още: Как да се справим с конденза по прозорците?
Още: Как да перете голяма завивка в пералня?
В средата на 20 век дотогава традиционният начин на пържене в животинска мазнина е заменен от приготвяне в растително масло.
Мнозина обаче твърдят, че това не е най-добрият начин и че пърженето в мазнина е много по-здравословно за черния дроб.
Вярно е обаче, че мазнините от животински произход съдържат предимно наситени мастни киселини и холестерол, така че не са точно съставка, която може да се класифицира като здравословна диета. Наситените мастни киселини повишават способността на кръвта да се съсирва, поради което употребата им не се препоръчва при хора със специфични здравословни проблеми, като чернодробни заболявания, подагра и заболявания на жлъчните пътища.
Доказано е също, че хората, които ядат предимно мазнини от животински произход, по-често страдат от тромбоза, както и че по-често стават жертва на инфаркти и инсулти.
От друга страна, в случаи като туберкулоза, недохранване и атоничен запек се препоръчва умерено използване на животински мазнини. Свинската мазнина е важна за здравето, защото съдържа арахидонова мастна киселина, която принадлежи към есенциалните и е много полезна за нашето тяло.
В растителните масла преобладават ненаситените мастни киселини. Поради високата енергийна стойност трябва да се съобразите с приема на тази храна в организма. Студено пресованите масла не съдържат трансмастни киселини, но те се образуват при рафиниране и термична обработка и при хидрогениране (маргарин). Най-стабилните масла са палмово, зехтин и рапично масло (при пържене вредни съединения като пероксиди се образуват само при температура 150 градуса).
Вижте още: Лекар: Лешници - вдигат или свалят кръвната захар
Професорът от университета De Montfort в Лестър, Мартин Грутвелд, анализира проби от слънчогледово масло, в което вече е била приготвена храна. Оказва се, че 20-минутно пържене на храна води до 20 пъти по-високо ниво на алдехид от максимално допустимото ниво, препоръчано от Световната здравна организация. Натрупването на тези вредни вещества може да доведе до различни заболявания, като затлъстяване, диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и дори деменция, а лекарите все по-често посочват злокачествени заболявания.
В същото време беше открито, че прекомерната употреба на тази храна може да доведе до натрупване на мазнини в черния дроб, което може да доведе до неалкохолен стеатохепатит, който може да доведе до хипертония, затлъстяване, синдром на хронична хипергликемия, атеросклероза и много други здравословни проблеми.
Мазнините са добър източник на арахидонова киселина, не съдържат трансмастни киселини и са по-стабилни при високи температури. Техният недостатък обаче е високият процент на холестерол. Маслата, от друга страна, не съдържат холестерол, но са богати на трансмастни киселини, така че по-големите количества масло в диетата водят до повишаване на триглицеридите в кръвта. Освен това растителните масла са нестабилни при високи температури и някои учени смятат, че всяко масло при високи температури става канцерогенно, с изключение на маслото от гроздови семки.
Така че, имайте предвид, че пърженето на храната не е полезно за здравето. Ако, от друга страна, не можете да премахнете маслото и мазнините от диетата си, тогава е препоръчително да използвате мазнини.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!