Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тази билка я мислят за плевел, но не предполагат колко е полезна

18 юни 2022, 17:03 часа

Подбелът отдавна е известен със своите полезни за здравето свойства. В аптеките и билковите магазини има изобилие от таблетки и сиропи на основата на това растение, можете да си купите и мехлем за язви или рани с добавка на екстракт от листата му. За какви заболявания може да се използва подбел и какво си струва да знаете за него?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/

Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година

Обикновеният подбел (конско копито) е вид ядливо растение от семейство Asteraceae, срещащо се естествено в Азия и Европа. Това е растение, известно от древни времена със своите лечебни свойства - предимствата му са оценени например от Св. Хилдегард, също е лекуван от Хипократ. Според монасите опушването на листата му с дим помага за лечение на треска, белодробни заболявания и дори астма.

Подбелът за първи път е бил използван за лечение на всички видове кожни лезии, като изгаряния, мазоли или абсцеси, но също така и за лечение на повтарящи се мигренозни главоболия. Основно за лечение са били използвани листа от подбел, а понякога и цветове. Листата на растението са богати на танини, флавоноиди, но и минерални соли, каротеноиди и етерични масла. Цветето от подбел има по-малка хранителна стойност, но се използва и в билколечението.

Тези билки намаляват холестерола и прочистват черния дроб

Още: Цьолиакия - каква диета да спазваме при този проблем

Още: Ряпа дайкон - как можем да консумираме този азиатски зеленчук

Ползите от подбела

Днес знаем, че подбелът може успешно да се използва и при лечението на:

- възпаление
- катар на дихателните пътища, устата и ларинкса. Помага за разреждане на остатъчния секрет и улеснява отхрачването.

Как изглежда обикновеният подбел?

Подбелът се състои от стъбло, листа, цветове и плод. Стъблото достига до 30 см височина, то е бледожълто или бледозелено, покрито с червени листа. Цветята имат вид на малка златисто жълта кошничка и приличат на цветя от глухарче. От разстояние това растение не се различава много от популярното глухарче.

Още: Как да се справим с конденза по прозорците?

Още: Как да перете голяма завивка в пералня?

Подбел: къде расте и кога цъфти?

Подбелът цъфти за сравнително кратко време, от март до май, и е един от първите вестници на пролетта. Тогава може да се срещне главно на открити площи, покрай горски пътища, край пътищата и сечища.

Кога да събираме обикновената подбел? Това време от годината е най-здравословното!

Най-ценните съставки се намират в листата на подбел, които трябва да се берат, когато са още млади. Когато се покрият с тъмни петна, по-добре е да не ги берем - за нас те вече са безполезни. Най-доброто време за събиране на листа от подбел са май и юни.
Трябва да събираме само растения, които растат на чисти, незамърсени места. Въпреки че подбелът често расте край пътищата (и обикновено се третира като плевел), най-добре е да се прибира на места, разположени далеч от оживени пътища и претъпкани градове. Подбелът се събира най-добре в сухи, слънчеви и топли дни.

Събраните листа (можем да съберем и цветове от подбел) трябва да се поставят на сухо, проветриво място и да се изсушат добре. Важно е обаче да не ги излагате директно на слънце! Най-добре е събраните билки да се съхраняват в хартиени пликове, далеч от светлина.

10 билки, които понижават кръвното налягане

Лечебни свойства на подбела

В днешно време подбелът се използва най-често при лечението на заболявания на горните дихателни пътища, като мокра кашлица с течение, суха кашлица, възпалено гърло, ларингит, но също и астма и емфизем. Благодарение на съставките, които съдържа, има следния ефект:

- отхрачващо средство
- противовъзпалително
- антибактериален
- спазмолитици

Подбел може да се използва и при кожни възпаления, язви, мазоли и натъртвания.

Най-често подбелът се използва като отвара. Рецептата е изключително проста.
Една супена лъжица изсушени и натрошени листа трябва да се залее с чаша топла вода, да се загрее до кипене и да се вари няколко минути. След това листата трябва да се прецедат и получената запарка да се пие няколко пъти на ден.

Разбира се, листата от подбел могат да се използват и външно при всякакви кожни проблеми – от възпаления до язви или абсцеси. Струва си да измиете и мазната и смесена кожа на лицето със запарката – действа чудесно, например при петна и несъвършенства.

Не забравяйте обаче, че подбелът е билка и той трябва да се използва умерено и за предпочитане под наблюдението на лекар. Листата от подбел не трябва да се използват повече от шест седмици. Те не трябва да се употребяват от бременни жени, кърмачки и малки деца.

Обикновена подбел за кашлица: сироп или таблетки?

Най-често подбелът се използва под формата на таблетки за смучене или сиропи, налични в повечето аптеки и билкови магазини. Този сироп можем да си направим и сами. За целта събраните и правилно изсушени листа от подбел трябва да се натрошат и да се покрият да се варят в половин чаша вода за около 20 минути. След това оставете да престои 24 часа, след това го прецедете и смесете получената запарка с липов мед в съотношение 1:1. Така приготвен натурален сироп от подбел трябва да се съхранява в хладилник и да се пие три пъти на ден при инфекция.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес