Здравите взаимоотношения не изглеждат еднакви за всички. Всички имаме различни нужди.
Още: За кои противопоказания трябва да внимаваме при пиене на чай от риган?
Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?
Вашите специфични нужди около важни аспекти на една връзка може да се променят през целия живот. Това, което кара една връзка да процъфтява, зависи от нуждите на хората в нея и пространството, което е позволено на човек да расте.
Взаимоотношенията, които не са в съответствие с по-традиционните взаимоотношения, все още могат да бъдат здрави. Например, хората, които практикуват полиамория или етична немоногамия, могат да определят здравословна връзка малко по-различно от хората, които практикуват моногамия.
Как изглежда една здрава връзка
Едно нещо, което до голяма степен споделят здравите взаимоотношения, е адаптивността. Те се адаптират към обстоятелствата и факта, че винаги се променяме и преминаваме през различни фази в живота.
Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Ето поглед към някои други отличителни белези на здрави взаимоотношения.
1. Отворена комуникация
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Партньорите в здрави взаимоотношения често се чувстват удобно да се изправят пред трудни разговори, както и при лесни за водене разговори.
Дори партньорът ви да има различно мнение, той изслушва без да осъжда и след това споделя своята гледна точка.
Комуникацията върви и в двете посоки. Важно е също така да почувствате, че те ще изразят собствените си притеснения или мисли, когато се появят.
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
2. Доверие
Доверието включва честност и почтеност. Не пазите тайни един от друг. Когато сте разделени, не се притеснявате, че те преследват други хора.
Но доверието надхвърля вярата, че няма да ви изневерят или излъжат.
Това също означава, че се чувствате в безопасност и комфорт с тях и знаете, че няма да ви наранят физически или емоционално. Знаете, че те имат предвид вашите най-добри интереси, но също така ви уважават достатъчно, за да ви насърчат да направите своя собствен избор.
3. Индивидуалност
Здравите взаимоотношения най-добре се описват като взаимозависими. Взаимозависимостта означава, че разчитате един на друг за взаимна подкрепа, но въпреки това запазвате своята идентичност като уникален индивид.
С други думи, връзката ви е балансирана. Знаете, че имате тяхното одобрение и любов, но вашето самочувствие не зависи от тях. Въпреки че сте там един за друг, вие не зависи един от друг, за да задоволи всичките си нужди. Все още имате приятели и връзки извън връзката и прекарвате време в преследване на собствените си интереси и хобита.
4. Любопитство
Поддържането на любопитство във връзката ви означава, че се интересувате от техните мисли, цели и ежедневие.
Искате да ги гледате как израстват в най-доброто си аз. Не сте фиксирани върху това кои са били те или какви смятате, че трябва да бъдат.
Любопитството също означава, че сте готови да обмислите или да говорите за промени в структурата на връзката ви, ако аспекти на съществуващата ви връзка станат по-малко удовлетворяващи.
5. Време разделени
Признаването на необходимостта от лично пространство и време за отделяне от партньора ви е от съществено значение за една здрава връзка. Това време може да прекарате в релаксираща почивка, занимание с хоби или прекарване на време с приятели и семейство.
Въпреки че прекарването на време заедно е важно, отделянето на време без партньора ви също може да бъде също толкова полезно.
6. Игривост или безгрижие
Когато настроението е подходящо, важно е да отделите време за забавление и спонтанност. Ако можете да се шегувате и да се смеете заедно, това е добър знак.
Понякога предизвикателствата в живота или страданието могат да засегнат единия или и двамата. Това може временно да промени тона на връзката ви и да затрудни общуването един с друг по обичайния начин.
Но възможността да споделяте по-леки моменти, които помагат за облекчаване на напрежението, дори за кратко, укрепва връзката ви дори в трудни моменти.
7. Физическа интимност
Интимността често се отнася до секса, но не винаги. Докато и двамата сте на една и съща страница относно задоволяването на нуждите ви, връзката ви може да бъде здрава и без това.
Физическата интимност може да включва целувки, прегръдки, гушкане и сън заедно. Какъвто и тип интимност да споделяте, физическото свързване и обвързване е важно.
Вашата физическа връзка най-вероятно е здрава, когато:
чувствайте се комфортно да започнете и да говорите за секс
може положително да се справи с отхвърлянето
може да обсъжда желанията
чувствайте се в безопасност, изразявайки интереса си към повече или по-малко секс
Здравословната интимност включва и зачитане на сексуалните граници. Това включва:
Как да се справим с безпокойството във връзката?
да не оказвате натиск върху партньорите относно секс или специфични сексуални действия, когато кажат „не“.
споделяне на информация за други партньори
обсъждане на сексуални рискови фактори
8. Разрешаване на конфликти
Силната връзка може да се счита за екип. Работите заедно и се подкрепяте, дори когато не сте съгласни с нещо или имате цели, които не са съвсем еднакви.
Дори в здрава връзка ще имате случайни разногласия и ще се чувствате разочаровани или ядосани един на друг от време на време. Въпреки това партньорите, които се отнасят към конфликта без осъждане или презрение, често могат да намерят компромис или решение.
Ако можете да говорите за различията си учтиво, честно и с уважение, вие сте на прав път.
Червени флагове на отношенията
Връзката ви трябва да допринася за усещане за удовлетворение, щастие и връзка. Ако сте склонни да се чувствате по-тревожни, разстроени или нещастни около партньора си, връзката ви може да се бори.
Признаците за нездравословни взаимоотношения могат да варират в широки граници. По-долу са дадени няколко знака, които трябва да имате предвид.
Единият от вас се опитва да контролира или промени другия
Ако сте загрижени за конкретно поведение, трябва да се чувствате достатъчно комфортно, за да го споменете. Добре е да изразите чувствата си и да ги помолите да обмислят промени. Но не е добре да им казвате какво да правят или да се опитвате да контролирате поведението им.
Ако направят нещо, което наистина ви притеснява и не можете да го приемете, връзката може да няма дългосрочен потенциал.
Вашият партньор не зачита вашите граници
Границите могат да влязат в действие във връзката ви, от уважителна комуникация до нужди за поверителност.
Може би сте казали: „Имам нужда от лично пространство, когато се прибера от работа. Щастлив съм да те видя, но трябва да се освободя от стреса преди всякаква физическа привързаност.
Но те продължават да се приближават до вас точно когато се приберете вкъщи, опитвайки се да ви целунат и да ви дърпат в спалнята. Когато кажете „не“, те се извиняват и казват „Просто не мога да се сдържа“.
Ако поставите граница и те я натискат или ви притискат да я промените, това може да бъде сериозен червен флаг.
Не прекарвате много време заедно
Връзката ви може да е затруднена, ако постоянно се виждате по-малко без ясна причина, като семейни трудности или повече отговорности на работното място.
Други предупредителни признаци включват чувство на отдалеченост един от друг или облекчение, когато не сте заедно. Може дори да се опитате да намерите извинения, за да избегнете прекарването на време заедно.
Връзката се чувства неравностойна
Здравите взаимоотношения обикновено са доста добре балансирани. Освен финансовите отговорности, равенството във взаимоотношенията може да се отнася и до нематериални неща, като обич, комуникация и очаквания за връзка.
Периоди на неравенство могат да се случат от време на време. Един от вас може временно да загуби доходите си, да има затруднения да помага с домакинската работа поради болест или да се чувства по-малко привързан поради стрес или друг емоционален смут.
Как да засилите връзката и сексуалния си живот със здравословно хранене?
Но ако връзката ви редовно се чувства небалансирана и партньорът ви не се опитва да се подобри, това може да стане проблематично.
Те казват негативни или нараняващи неща
Не е здравословно постоянно да се критикувате един друг или да казвате умишлено обидни неща, особено относно личните избори, като храна, облекло или любими телевизионни предавания. Критиката, която ви кара да се срамувате или да се чувствате зле за себе си, обикновено е непродуктивна.
Освен това обърнете внимание как говорят за другите. Връзката ви един с друг може да изглежда напълно здрава. Но ако използват реч на омразата, обиди или правят дискриминационни забележки за другите, помислете какво казва това поведение за тях като личност.
Не се чувствате чути във връзката
Може би не се чувствате чути, защото те изглеждат незаинтересовани, когато повдигнете проблем или споделите нещо, което сте мислили. Или може да ви е трудно да споделите мнението си или да говорите за сериозни проблеми, защото се притеснявате, че просто ще ви отхвърлят.
Разбира се, могат да възникнат грешки в комуникацията. Но ако обсъдите проблем и те изглеждат възприемчиви, но не правят никакви промени или изглежда напълно са забравили какво сте говорили до следващия ден, това също е предупредителен знак.
Страхувате се да изразите несъгласие
Ако партньорът ви отговори на различната ви гледна точка с пренебрежение, презрение или друга грубост, това често означава, че той не уважава вас или вашите идеи.
Ако смятате, че трябва да цензурирате това, което казвате, или се чувствате несигурни, защото се тревожите за реакцията на партньора си, помислете за напускане на връзката.