Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сутрешен или вечерен душ – кой е по-полезен

01 септември 2020, 17:09 часа

Питали ли, сте се някога: Кога е най-доброто време за душ - сутрин или вечер? Взимането на душ всеки ден е хигиенна процедура, без която мнозина не могат да си представят живота.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Някои хора обичат да се къпят веднага след събуждане, а други - преди лягане. В същото време малко хора знаят, че сутрешният и вечерният душ имат различни ефекти, върху човешкото тяло. Какви са ползите от тях и какво още не знаете за видовете душ, предлагаме ви заедно да разбулим тайните:

Видове душ

Има няколко вида душове:

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Горещият - разширява кръвоносните съдове, отваря и почиства добре порите, помага за отстраняването на токсините от тялото;

Студеният душ - почиства епидермиса и стяга порите;

Контрастен душ - насърчава възстановяването: топлата вода отваря кръвоносните съдове и прочиства тялото, а студената вода насочва кръвта навътре, за да затопли и предпази вътрешните органи от студа.

Ползи от сутрешния душ

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Психолозите препоръчват на тези, които имат напрегната седмица по отношение на творческа и интелектуална дейност, да си вземат сутрешен душ, преди работа или училище.

Интересен е факта, че много научни открития се правят, когато човек, след напрегнат мисловен процес, преминава към други дейности. Това позволява на мозъка да продължи да работи по проблемите, но на заден план. Ако в този момент отидете в душ кабината и си облеете с вода, тогава в мозъка се активират алфа вълни. Той преминава в активно, но отпуснато психофизическо състояние. Човек не се разсейва от обработката на информацията, идваща отвън. Това е подобно на това, което се случва с медитация или аеробни упражнения. Усилването на алфа ритмите по време на душа позволява да се отпуснете. Освобождават стреса и „рестартират“ организма. Появяват се нови нестандартни идеи.

Това не са всички предимства на сутрешния душ. Сутрин в кръвта на човек присъства минимален брой тромбоцити. Ако бръсненето на лицето и тялото ви е част от ежедневната рутина, то с душ, кървенето бързо ще спре, ако случайно се порежете.

Предимства на вечерния душ

Има много предимства и при вземането на душ, преди сън. Той се смята, за отлично "успокоително" и "хапче за сън". Рязкото спадане на телесната температура действа като естествен стимулатор на съня. Това се случва, след като човек излезе изпод топлите струи вода.

Топлият душ бързо понижава нивата на хормона кортизол в кръвта, което улеснява процеса на заспиване, облекчавайки дневния стрес. Вечерният душ се препоръчва от експерти в областта на дерматологията. Той премахва натрупания през деня прах по кожата. Лекарите и учените казват, че ако това не бъде направено, мръсотията ще запуши порите и ще причини различни проблеми (кожни обриви). Мастните жлези на човека са най-активни в един следобед. През нощта дейността им се възпрепятства. След като вземете душ вечер, сутрин може да се ограничите до рутинното измиване.

Изключение правят хората, които се потят много по време на сън. Препоръчва се да си вземат душ сутрин. Това ще ги отърве от неприятната миризма на пот и ще избегнат дерматологични проблеми.

В заключение:

Да вземете душ сутрин или вечер, всеки сам решава. Очаквате ли, интензивна умствена или творческа работа? По-добре го направете сутрин. В този случай е по-вероятно да се настроите над решаването на задачите.

Притеснявате ли се от кожни обриви и други дерматологични проблеми? Препоръчва се къпане вечер. Този душ, също така ще помогне за понижаване нивата на хормона на стреса и ще насърчи спокойния сън. Това, което не трябва да правите със сигурност, е да пренебрегнете тази полезна процедура, а именно вземането на душ. По всяко време на деня подобрява настроението, кара ви да забравите за проблемите и помага при решаването на сложни казуси. В последния случай, ако нямате възможност да вземете душ, може да „рестартирате мозъка”, като се разходите на чист въздух за 10-15 минути.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес