Шансът да се заразим с коронавирус е свързан не само с нивото на предпазните мерки, но и с начина, по който работи мозъкът ни. Психологът Сергей Ланг разказа пред Радио „Спутник“ за опасното и безопасно поведение по време на пандемия, цитиран от БГНЕС.
Още: Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим
От психологическа гледна точка хората, които се смятат за неуязвими, всъщност са от най-уязвимите от заразяване. Ланг обясни, че когато си повтаряте, че вирусът няма да ви засегне, тялото ви започва да вярва в това и постепенно изключва защитните си механизми.
"Когато човек вярва, че не може да се разболее, тогава инстинктът за самосъхранение спира да работи. Този човек може да не забележи появата на опасните признаци. Дори ако такъв човек има симптоми на коронавирус, той може да си каже, че това не е нищо особено и да не вземе мерки. Самоувереността, че никога нищо опасно не може да ни се случи е опасна”, каза психологът.
От друга страна, прекомерната тревожност също не води до нищо добро, заяви Сергей Ланг.
Още: Сушите ли прането си на радиатора? Ето защо е опасно
"Има обратна страна на монетата - когато хората изпадат в паника и параноя. Постоянно се страхуват, че ще се заразят. Някои могат да се самоубедят, че имат симптоми на болестта. Мисълта, че непременно ще се разболеете действа на психосоматично ниво. Така човек е в постоянно състояние на стрес, той убива нервната си система и съпротивителните сили на тялото отново намаляват”, обясни психологът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Орех пекан – какви са неговите невероятни ползи и свойства
"Оптималното положение е да се придържате към препоръките, които ни дават лекарите. Трябва да миете ръцете си, да спазвате дистанция от други хора и да не мислите постоянно за най-лошото. Човек в състояние на стрес привлича болестите към себе си. Ако искате да бъдете здрави, мислете за доброто и спазвайте правилата", съветва психологът Сергей Ланг.