Често се случва внезапно да ни стане лошо, замаяно и да започне да ни се повръща. Нека разберем за какво са показателни неприятните симптоми.
Още: Домашна маска с грейпфрут - възвръща блясъка на лицето, премахва акне и пигментни петна
При острото замайване хората губят чувството си за равновесие, а предметите около тях сякаш се колебаят или въртят, като при някои хора това заболяване е придружено от гадене - рефлекторно желание за повръщане. Ето защо си струва да разгледаме подробно острия световъртеж, причините и начините да се отървем от него.
Заболяването се обяснява със симптоми, които са общо над 80: заболявания, свързани с вестибуларния апарат, сърдечносъдовата система, нарушено мозъчно кръвообращение, увреждане на гръбначно-мозъчната тъкан, анемия и др. Някои от тях са безобидни, но има и опасни за човешкото здраве.
На какво може да се дължи сутрешния световъртеж?
Още: Събуждане с лекота: Съвети за по-добро начало на деня
Причини за появата на остър световъртеж и гадене
Сред всички причини за най-често срещани се смятат:
1. Цервикална остеохондроза - в този случай се наблюдава не само замайване, но и прилошаване при извършване на резки движения (завъртане или повдигане на главата, промяна на положението на тялото).
2. Възпаление на вътрешното ухо - лабиринтит. В допълнение към състоянието, разгледано в статията, лабиринтитът може да причини увреждане на слуха, изпускане на секрет от ушния канал.
Още: Само с една съставка: Чудотворната вода за отслабване, с която ще влезнете във форма за лятото
Още: Нова диета, която предизвика фурор: вода с бамбук
3. Възпаление на вестибуларната част на вестибулокохлеарния нерв. Световъртежът може да се прояви при извършване на резки движения, а характерна черта на това заболяване е честото безпокойство в началото, но след няколко дни състоянието се подобрява. По-късно заболяването може да бъде нарушено за произволно дълъг период от време.
4. Незлокачествено заболяване на вътрешното ухо - болест на Мениер, придружена от световъртеж, повръщане, увреждане на слуха, шум в ушите.
5. Черепно-мозъчни травми.
6. Инсулт, който причинява не само загуба на равновесие, но и двойно виждане, проблеми с говора и координацията, постоянна слабост и прилошаване.
7. Базиларна мигрена - хронично заболяване от неврологичен характер (причина за внезапно замайване при жените).
9 възможни причини, които могат да предизвикат замайване
8. Прием на лекарства, чиито странични ефекти включват гадене и замайване.
9. Повишен холестерол, атеросклероза, кръвно налягане.
10. Менструацията, менопаузата, бременността също предизвикват гадене.
11. Стресът, липсата на сън, постоянното безпокойство, липсата на полезни хранителни вещества, алкохолните напитки - всичко това допринася за силното замайване.
Няколко съвета за отстраняване на проблема
При чести пристъпи пациентът трябва да се консултира с лекар. Приемът на лекарства обаче не е единственото нещо, което може да помогне за излизане от ситуацията.
На първо място, трябва да пиете повече течности (за предпочитане вода). Второ, не злоупотребявайте с кофеина, забравете за алкохола и цигарите. И накрая, правете много разходки на чист въздух, яжте храни, които са полезни за мозъка, и се старайте да не сядате зад волана.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.