Много хора изпитват желание за храна в един или друг момент – пред телевизора, сред приятели, на маса с питие. Но кога храната се превръща в нещо повече от просто желание? Темата е противоречива, като някои смятат, че терминът „пристрастяване“ трябва да се изпозлва при проблеми със злоупотребата с вещества. Експертите са на различно мнение, но едно е сигурно - ако се борите с храненето, помощта е налична и вие я заслужавате.
Дефиниране на хранителна зависимост
Анонимните преяждащи следват програма от 12 стъпки, също като Анонимните наркомани и алкохолици, но за разлика от разстройството при употреба на вещества, пристрастяването към храна не е посочено в ръководството DSM-5 - диагностичен инструмент, публикуван от Американската психиатрична асоциация.
Кои храни водят до пристрастяване
Пристрастяване към храна
Някои хора намират за полезен за тяхното възстановяване термина „пристрастяване към храна“. Според психолози е честно да се наричат нещата с истинските им имена. При пристрастяването към храна не може да спрете да ядете дадено нещо, преяждате, криете се, когато го правите и дори може да имате абстиненция, като например да се почувствате болни или да имате дисбаланс на кръвната захар.
Системен преглед от 2018 г. предполага, че симптомите на пристрастяване към храната отговарят по-добре на диагностичните критерии за разстройство при употреба на вещества, отколкото за поведенческо разстройство. Хората, които страдат от пристрастяване към храна заслужават възможности за лечение и помощ.
„Въпреки че е малко вероятно пристрастяването към храната да причини животоунищожаващи последици или въздействия върху близки като пристрастяването към наркотици или алкохол, пристрастяването към храната... не може да бъде пренебрегнато като проблематично за отделните хора или като обществен проблем“, казва експерт.
Най-добрите решения за преодоляване на хранителната зависимост
Хранителната зависимост и мозъкът
В опит да определят дали хранителната зависимост е правилният термин, някои учени са разгледали мозъка.
„Може да се окаже, че за някои хора консумацията на високи нива на преработена, много вкусна храна предизвиква промяна в същите пътища за възнаграждение, които се влияят в мозъка при развиване на пристрастяване към наркотик“, казва О’Мелия.
В тези случаи храните осветяват центровете за възнаграждение в мозъка и стимулират активността на невротрансмитерите, като допамин и ендорфини.