Често се говори за здравословните ползи, които допринасят бадемите. Кои са главните от тях, ни обяснява д-р Маргарита Корольова.
Ползи от бадемите
Намаляват рисковете за сърдечни усложнения
Бадемите са добър извор за мононенаситени мазнини. Те понижават степента на негативния LDL-холестерол и повдигат степента на позитивния тип HDL. Добър източник са на полиненаситени мазнини, най-вече на алфа-линоленовата, която е от типа омега-3, ограничаваща възпаления. Бадемите съдържат антиокислителя витамин Е. Той предпазва организма от свободните радикали, които увеличават рисковете за сърдечни заболявания.
Помагат за справяне с диабета
В бадемите има много фибри, които забавят усвояването на захарта в кръвта – а това е полезно за контролиране на степента на кръвната захар. Много добър източник са и на магнезий – минерал, помагащ на клетките да използват инсулина по-ефективно.
Ограничават рисковете от рак
Фибрите в бадемите могат да намалят рисковете от рак на дебелото черво. Изобилието в тях на моно- и полиненаситени мазнини, означава, че редуцират рисковете за рак на гърдата. Съдържат и лигнани – фитоестрогени с противоракови свойства, които на свой ред редуцират риска от рак на гърдата. Бадемите изобилстват също с фитостероли - растителни съединения, притежаващи на свой ред противоракови качества.
Какво се случва, ако ядете бадеми всеки ден?
Подобряват храносмилането
Фибрите, присъстващи в бадемите, насърчават редовното облекчаване на червата и предотвратяват запека. Магнезият пък отпуска мускулите на храносмилателната система и намалява симптомите на лошо храносмилане. При това бадемите притежават здравословни мазнини, които улесняват растежа на полезните бактерии в червата.
Помагат за контрол на теглото
Бадемите са добър „склад“ на протеини и здравословни мазнини, които ще ви помагат да се чувствате сити и удовлетворени.
Подсилват стабилността на костите
Бадемите са истинска съкровищница на фосфор, магнезий и калций, които са извънредно важни фактори за здравето на костите. Калцият е минерал, който е от много голямо значение за изграждането и поддържането на здрави кости. Магнезият е друго важно вещество за здравето на костите. Той подпомага организма да използва ефективно калция. Меню, богато на магнезий, намалява риска от остеопороза.
Защо е полезно бадемите да се накисват във вода?
1. Повишена абсорбция (усвояване) на хранителните вещества
Кисненето на бадемите улеснява премахването на фитиновата киселина и танините, които пречат за усвояването на хранителните вещества. Това значи, че вашият организъм усвоява по-качествено полезните минерали и витамини в тези ядки.
2. Подобрено храносмилане
Накисването на бадеми също може да помогне за разграждането на ензимните инхибитори в тях, което ги превръща в по-лесен за смилане продукт. Това може да бъде особено полезно за хора с храносмилателни проблеми.
3. Подобрен вкус
Накисването на бадемите подобрява вкуса им, като ги прави по-сладки и по-вкусни.
4. По-лесно почистване
Накисването на бадеми улеснява премахването на кафявата ципа.
По колко бадеми на ден трябва да се ядат?
5. Повишено съдържание на протеини
Накисването на бадеми увеличава съдържанието на протеини – а това означава, че са добър вариант за вегетарианци като източник на растителни протеини.
Резюме
Въобще, бадемите са добър източник на белтъчини, фибри, здравословни мазнини, калций, магнезий и витамини. Тези хранителни вещества могат да помогнат за подобряване на храносмилането, контрола на теглото и здравето на костите. Фибрите в бадемите насърчават редовното чревно облекчаване и предотвратяват запека. Здравословните мазнини в тях помагат за увеличаване на броя на калориите, които изгаряте в покой - това може да ускори метаболизма ви и да помогне за намаляване на телесно тегло. Бадемите са богати още на магнезий, който отпуска мускулите в храносмилателния тракт и предотвратява разстроен стомах. Те са добър извор на калций, който насърчава здравето на костите.
Все пак, имайте на ум, че макар бадемите да са здравословен продукт, те съдържат много калории.
Внимание! Статията е само с информативно предназначение. Допитвайте се до диетолог-специалист!