Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При висок пулс и висока кръвна захар - ето какво да направим

31 октомври 2023, 10:00 часа

Захарният диабет често се проявява с нарушена инервация на крайниците, както и на вътрешните органи. Загубата на усещане за болка води до фалшиво усещане, че всичко е наред. Човек просто не изпитва болка и съответно не знае за проблема.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Още: Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим

Какви фактори допринасят за увреждане на сърцето и кръвоносните съдове при пациенти със захарен диабет?

Основните рискови фактори за развитие на сърдечна автономна невропатия са продължителността на захарния диабет и лошият контрол на кръвната захар. Освен това трябва да се вземат предвид: повишено кръвно налягане, повишени нива на холестерол и триглицериди в кръвта, възраст (колкото по-възрастен е пациентът, толкова по-висок е рискът от развитие на CAN), наличие на диабетна ретинопатия (увреждане на очите) и нефропатия (бъбречно увреждане), тютюнопушене.

Опасен ли е високият пулс?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 14 януари /валутен калкулатор/

Още: Сушите ли прането си на радиатора? Ето защо е опасно

Диабетната автономна невропатия (DAN) е често срещано усложнение на захарния диабет, което повишава риска от увреждане и смъртност при пациенти от сърдечно-съдови инциденти. За съжаление рядко се диагностицира на практика. А навременната диагностика на DAN и лечението му на ранен етап може да забави прогресията на автономната дисфункция, да предотврати развитието на тих миокарден инфаркт, намалявайки смъртността и процента на инвалидност при пациенти с диабет.

Симптоми и последствия от сърдечна автономна невропатия

Един от първите симптоми на сърдечно увреждане при пациенти с диабет е тахикардия в покой, когато пулсът се увеличава до 90 удара в минута или повече. Тахикардията в покой като симптом изисква най-сериозно внимание, тъй като такива пациенти са с повишен риск от смъртност. Може би най-важният симптом на сърдечна автономна невропатия е тихата миокардна исхемия, т.е. пациентите нямат болка в сърцето с намаляване на кръвоснабдяването на сърдечния мускул. А болката играе важна защитна функция, тъй като показва проблем, в този случай недостатъчно снабдяване на сърдечния мускул.

Опасна последица от това явление е развитието на „тих“ миокарден инфаркт, който, ако медицинската помощ не бъде предоставена навреме, може да доведе до смъртта на пациента. Поради това пациентите, страдащи от захарен диабет от дълго време и пациентите с лошо контролирани нива на кръвната захар, тъй като има висок риск от сърдечно увреждане, трябва да бъдат внимателни към всяка болка в гръдната кост, както и към симптоми като внезапна обща слабост, нередовни пулс, гадене, повръщане, задух, кашлица, обилно изпотяване.

Още: Кои са най-добрите адаптогени

Още: Тапас - по какво се различават тези испански мезета от нашите

При висок пулс: Ето какво първо трябва да направим

Пациентите от тази категория губят способността да контролират степента на допустимата физическа активност, тъй като нямат болка в сърцето като сигнал за прекомерна физическа активност!

При висок пулс и висока кръвна захар - ето какво да направим

1. Упражнения: Най-лесният и най-ефективен начин за постигане на трайна по-ниска сърдечна честота е да правите редовни упражнения.

2. Хидратирани: Когато тялото е дехидратирано сърцето трябва да работи по-усилено, за да стабилизира притока на кръв.

3. Ограничете приема на стимуланти като кофеин и никотин: Те могат да причинят дехидратация, увеличавайки натовареността на сърцето.

4. Ограничете приема на алкохол: Повечето форми на алкохол дехидратират тялото. Алкохолът също е токсин и тялото трябва да работи по-усилено, за да го обработи и отстрани.

5. Здравословна храна.

6. Осигурете си достатъчно сън между 7 и 9 часа на нощ.

7. Поддържайте здравословно телесно тегло.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес