Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пречистване на водата у дома

04 август 2021, 23:30 часа

У дома можете да пречиствате водата, като използвате домакински филтри, замразяване, утаяване, кипене, както и комбинация от всички тези и някои други методи.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Изворната вода не тече от чешмите ни. Този проблем продължава повече от десетилетие и все още няма глобално решение. Може би някъде в далечна страна чуждестранните комунални услуги вече са намерили начин да внесат „чиста сълза“ в домовете си. И просто трябва да търсим свои собствени методи за пречистване на водата за всеки отделен апартамент.

Опции за почистване

Има много домашни начини за пречистване на водата от вредни или просто нежелани примеси, но всеки от тях се бори с една група вещества или организми. Следователно, за да се получи желаният резултат, често е необходимо да се вземат цял ​​набор от мерки.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Пречистването на водата у дома е възможно по няколко метода, но е важно да се разбере физиката на всеки процес, тъй като е доста трудно идеално да се раздели течността на питейна и техническа.

Пречистване на водата чрез утаяване

Този метод позволява не само да се отдели тежката утайка, но също така дава време на водата да се самопречиства от летливите амонячни и хлорни съединения. За да бъде процесът възможно най-ефективен, водата се утаява в съд с широк otvor и без капак за поне 8 ч. След това можете да я излеете в чист съд, като се стараете да не смесвате слоевете, и да ne излеете най-долната четвърт.

Филтри за вода

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

По едно време имаше бум на различни филтриращи системи, чиито производители обещаха безпроблемно омекотяване на водата у дома и почти 100% резултат от почистването. Постепенно по -малко ефективните отпаднаха и най-надеждните методи продължават да се използват в ежедневието:

Капацитетните филтърни кани са доста гъвкави, тъй като могат да поставят касети с различна степен на пречистване на водата. Основното нещо е да не забравяте да ги сменяте редовно.

Многостепенни филтрационни системи - пrechistvat най-добре, но и струват съответно. Но те едновременно използват различни методи за пречистване на водата, освобождавайки я не само от отломки, но и от хлор, суспензия на ръжда, някои видове бактерии и вируси.

Кипене

Методът е стар колкото света и е ефективен не само за унищожаване на патогени. По време на кипене калциевите соли се отстраняват от водата. Вярно е, че те изобщо не изчезват, а се утаяват върху вътрешната повърхност на чайника, след което трябва да бъдат извадени от съдовете. Други разтворени вещества не могат да бъдат неутрализирани по този начин и пречистването на водата от миризма по време на кипене е невъзможно.

За груба подготовка и дезинфекция от поне 50-70 процента водата трябва да ври поне 10-15 минути, тъй като повечето патогени не умират веднага. По -висок резултат от унищожаването на патогени с 98-99% изисква още повече време - около половин час.

Замръзване

Изненадващо ефективен начин за частично освобождаване от патогенни бактерии и почти напълно премахване на разтворените соли от течността. В този случай не се изисква никакво сложно устройство за пречистване на водата, с изключение на достатъчно просторен фризер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес