Влажността чрез кондензация е явление, което се състои в преминаване на вода от нейното състояние на пара, в течно състояние, натрупвайки се върху студени повърхности. Кондензът възниква от дейности като готвене, миене или просто живеене.
Още: Само с една съставка: Чудотворната вода за отслабване, с която ще влезнете във форма за лятото
Твърде много влажност причинява конденз, което означава, че влажността във въздуха се придържа към студени повърхности , например външни стени или прозорци.
В допълнение, кондензът ще се появи главно в помещения, където влажността на въздуха е с по-висока поради дейностите, които се извършват вътре. Вземете например кухнята или банята. Ако в тези помещения няма достатъчно вентилация, кондензът е неизбежен.
Ето защо ще продължим да разглеждаме какви са домашните решения за борба с кондензацията.
Още: Нова диета, която предизвика фурор: вода с бамбук
Още: Възможно ли е да прекалим с пиенето на вода? Опасна ли е свръххидратацията?
1- Вземете по-кратък душ
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10 тайни за красива кожа, които дерматолозите крият от нас
Още: Домашни средства, които ще държат мухите и комарите далеч от вас
Един от основните приноси на водни пари е този, който произвеждаме, когато се къпем. Няма да навлизаме в безсмислена дискусия за това колко дълго трябва да продължи един душ. Но по-кратък душ - по-малко пара - по-малко конденз!
Ще има време да превърнете душа в церемония за релаксация. Но това ще стане, когато проблемите с влажността чрез конденз вече не съществуват.
2- Проветрете банята, за да извлечете излишната влага
Още: Сочни като от градината на баба - как да гледаме вкусни домати в градски условия?
Докато къпането все още е необходима задача, нека се опитаме да го направим по интелигентен начин. Първа препоръка: проветрете банята. Вярно, изглежда много очевидно, но очевидното не винаги е най-често срещаното. В случай, че е необходимо, нека уточним:
Оставянето на вратата широко отворена след душ не означава проветряване на банята. Единственото, което ще постигнете, е да разпръснете парата към останалата част от интериора на къщата. Проблемите с влажността чрез конденз ще се пренесат върху другите стени.
Вентилирането означава отваряне на ПРОЗОРЕЦА, който го има на външната стена на банята. Ако такъв не съществува, най-добрият вариант е да поставите ВЪЗДУШЕН ЕКСТРАКТОР, който го прави изкуствено, но поне успява да премахне влажността от околната среда.
3- Покрийте съдовете при готвене
Това също е очевидно, но трябва да го кажем. Като готвите в непокрити тенджери или тигани, вие умножавате проблемите с конденза у дома. Освен това ще изразходвате много повече енергия.
4- НЕ СУШЕТЕ дрехи на закрито
Знаем, че повече от една домакиня ще се усмихва сега, затова и уточнението си заслужава: „когато е възможно ...“
Знаем също така, че човек прибягва до тези спешни случаи, когато времето "не е с нас" и мокрите дрехи продължават да се трупат. Но също така е вярно, че дори и времето да се подобри, практиката става обичайна.
Ще бъде необходимо да се знае, че водата която губят дрехите, се пренася в околната среда . Въздухът се насища с влажност, конденза се генерира по стените, подовете и таваните, поради което уравнението никога няма да се затвори.
5. Проветрявайте, проветрявайте...
Да, точно така. Колкото и да е студено на вън, правете го поне два пъти дневно по 10-15 мин.