Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полезни свойства на меда и защо да го консумираме?

29 април 2022, 17:15 часа

От древни времена хората са свързвали меда с магически лечебни сили. Това е единственият продукт, който не се нуждае от рафиниране, а се озовава на масата в естествения си вид, обогатявайки човешкия организъм с най-ценните вещества.

Още: Сушите ли прането си на радиатора? Ето защо е опасно

Още: Орех пекан – какви са неговите невероятни ползи и свойства

Витаминна стойност

Медът съдържа почти цялата периодична таблица от химични елементи, витамини, микроелементи, ензими и аминокиселини, хормони. Съставът включва:

  • Ретинол – укрепва костната система и забавя възрастовите промени.
  • Тиамин - подобрява работата на сърцето, стомаха и червата.
  • Рибофлавин - насърчава синтеза на протеини и ускорява регенерацията.
  • Витамин В3 – забавя стареенето и поддържа нормалната сърдечно-съдова система, хормоналните нива и състоянието на ставите.
  • Витамин В5 – укрепва имунната система и помага за избавяне от депресия.
  • Пиридоксинът има положителен ефект върху нервите.
  • Витамин В9 - синтезира хормона на радостта.
  • Токоферолът подобрява състоянието на кръвоносните съдове и помага за намаляване на риска от инсулт.
  • Аскорбиновата киселина превръща меда в силен антиоксидант.

Микроелементи и тяхната роля в организма

Още: Как се приготвя отвара от розмарин за коса

Още: Кои са най-добрите адаптогени

Медът съдържа невероятно количество минерали, необходими на човек, за да има здравословен и пълноценен живот. Една лъжица златна амброзия съдържа много микроелементи. Фосфорът, флуорът и калцият укрепват костите и зъбите и подобряват функционирането на мозъка, мускулната система и кръвоносните съдове. Калият подпомага мозъчната функция и чрез подобряване на кръвообращението се бори с мигрената. Манганът понижава нивата на холестерола в кръвта, засилва действието на инсулина и помага в борбата с наднорменото тегло.

Борът нормализира обмяната на веществата и премахва възпалителните процеси. Желязото помага в борбата с анемията, цинкът повишава имунитета. Хромът предотвратява развитието на диабет, магнезият подобрява настроението. Медта е необходима за предотвратяване на остеопороза и неврологични проблеми. Когато се използва мед, тялото получава балансиран състав от ценни вещества. Ето защо има антиоксидантно, антибактериално, противовъзпалително действие.

Как най-лесно се разпознава качественият МЕД

Хранителната стойност

Още: Просто метнете таблетка в пералнята - хавлиите ще са пухкави като облаци!

Още: Какво е енчилада и как се приготвя

Медът е доста висококалоричен продукт - 100 g съдържа 328 kcal, но трябва да се добави към ежедневното меню. Не съдържа мазнини, а високата хранителна стойност се дължи на простите въглехидрати. Те се абсорбират бързо и не се отлагат под формата на наднормено тегло. 100 г от продукта съдържат малко над 80 г въглехидрати и 0,8 г протеин, той се усвоява напълно, като е от полза за организма.

Калории

Калоричното съдържание на меда е много по-ниско от това на ядките и семената. Тя е приблизително равна на енергийната стойност на зърнени храни като ориз и пшеница. Най-хранителният продукт се получава от нектара от ливадни цветя. Съдържа до 415 kcal. Следват слънчоглед, липа, елда, цвете, акация в тях от 330-300 ккал. Енергийната стойност на пчелните пити е още по-висока. Ливадният и цветният мед запазва дълго време течна консистенция, а слънчогледовият мед бързо кристализира, но в същото време запазва както химическия състав, така и качеството.

Възрастен трябва да изяжда 100 г от продукта на ден, а на дете над 2 години може да се дават до 50 г. Не трябва да пиете мед с чай или да го слагате в топла напитка. Под въздействието на високи температури той променя свойствата си и губи лечебната си сила.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес