Алуминиевите съдове днес не са така разпространени в домакинството, както преди. Едно от предимствата им е, че не загарят така лесно, както други съдове. Ето как е правилно да се поддържат:
Още: Колко е важен pH балансът на тялото
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
ИЗМИВАНЕ
Никога не мийте алуминиевите съдове, докато са топли, изчакайте да се охладят напълно. Иначе мазнината ще абсорбира в топлия материал и ще е много трудно да се премахне замърсяването.
Не изплаквайте горещите съдове със студена вода, защото може да се деформират и потъмнеят.
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
Никога не ползвайте алкални препарати за почистване на алуминиеви съдове. С тях ще повредите повърхността на съдовете, а и ще задържите замърсяването в пукнатините.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
ЗА БЛЯСЪК
Вземете мека кърпа и я потопете в оцетен разтвор от 6% и разтрийте тъмните петна на съдовете, след това избършете със суха кърпа, за да съберете излишната влага. Вътрешната част може да почистите със саламура или кисело мляко, като ги оставите за няколко часа. След това измийте с вода и сапун.
ПРИ УПОРИТИ ПЕТНА
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Налейте малко оцет и вода в съда и ги оставете да загрее. Ако петното е по-упорито, ползвайте само оцет без вода. След като течността заври, почистването става много лесно с гъба. Ако се притеснявате да загрявате оцет в алуминиев съд, не го слагайте на котлона. Оставете оцета в съда и изчакайте поне 12 часа. Ефектът ще е същият.
Напълнете съда с вода и обикновен почистващ препарат за съдове, поставете го на котлона и чакайте да заври. След като течността ври около 15 минути, измийте съдовете с обикновена гъба.
Използвайте кисели ябълки за почистване на замърсяване отвън и отвътре на съдовете. Нарежете ги и търкайте потъмнелите места.
Вместо ябълки, може да ползвате лимон. Настържете кората на един лимон и сложете суспензията в марля. Търкайте внимателно замърсените места на алумуниевите съдове и ги оставете така за около 1 час. След това измийте с мека гъба и почистващ препарат.
При по-упорито замърсяване, ползвайте белина. Имайте предвид, че белината не е безопасна при съдовете за храна, така че трябва много старателно да се измиват след това. Залейте замърсения съд с белина и оставете за около 12 часа. Почти винаги и най-постоянните петна изчезват. Много внимателно измийте съда с вода след това, не трябва да остават никакви следи от белината.
Никога НЕ използвайте сода бикарбонат за почистване на съдове от алуминий. Содата и оцетът са чудесна комбинация за почистване на ръжда, но не и при алуминия. Содата води до бърза корозия на алуминиевите съдове, така че после те няма да са годни за употреба.