Кайсията е вкусен и популярен плод. Но мнозина не знаят, че нейните ядки са великолепен извор на изненадващо полезни, в най-различни аспекти, хранителни съставки.
Д-р Каролин Валиньош обяснява следното.
В кайсиевите ядки са включени уникални компоненти, някои от които имат значителен ефект спрямо човешкото здраве. Обаче, те може също да причинят рискове и странични ефекти. В тях се съдържа витамин В17 – популярен като лаетрил или амигдалин, който според изследванията може да има противоракови и противовъзпалителни свойства.
Ала други изследвания твърдят, че такива ядки са доста опасни за консумиране, особено в големи количества. Ако витаминът В17 се комбинира с високо ниво на витамин С, може да се видоизмени химически в цианид, което е наистина опасно. Въпреки, че организмът е в състояние да преработи малки количества цианид, изяждането на повече ядки може да надхвърли смъртоносното ниво на цианид за зрял мъж.
Ползи за кожата
Витамин Е е доста важен антиокислител, значително подобряващ кожното здраве. Той намалява окислителния стрес в кожата, който се провокира чрез свободните радикали и води до сбръчкване и кожни петна.
Ползи за сърцето
Кайсиевите ядки съдържат друг уникален компонент, който редуцира рисковете за сърдечни усложнения – пангамовата киселина (витамин В15). Тя присъства в малко храни, но е тясно свързана с намаляване на натиска спрямо сърдечно-съдовата система, най-вече по отношение на исхемичната болест на сърцето. Редовното консумиране на малки количества кайсиеви ядки понижава кръвното налягане.
Ядката от кайсия е много полезна за хора с тези проблеми
Ползи за дихателната система
Достатъчно количество доказателства свързват кайсиевите ядки с подобреното респираторно здраве, защото намаляват отлагането на храчки и слуз в дихателните пътища. Техните активни съставки действат като отхрачващо средство, намаляват остротата на астматичните кризи и възпаленията в гърлото.
Ползи за храносмилането
В ядките от кайсии има прилично количество диетични фибри, които спомагат за подобрения в храносмилателните функции. Диетичните фибри са в състояние да стимулират перисталтичното движение в червата, намалявайки симптомите на констипация (запек), подуване на корема, мускулни крампи и диария.
Смъкват нивото на холестерола
Фибрите в кайсиевите ядки чистят излишния холестерол в сърдечно-съдовата система и поддържат сърцето, намалявайки рискове за инсулт, атеросклероза, инфаркт.
Енергиен източник
Консумацията на умерени количества кайсиеви ядки осигурява бързо увеличаване на енергията и засилване на метаболизма.
Кайсиевите ядки – за кого са полезни и за кого вредни
Предотвратяване на рак
Амигдалинът, присъстващ в кайсиевите ядки, е използван с медицинска цел над 160 години, най-вече в борбата с ракови заболявания. През ХХ век преминава през периоди както на популярност, така и на ограничения. В САЩ понастоящем те не са разрешени за продажба заради потенциален токсичен ефект. Обаче, както ядките, така и техният екстракт могат да бъдат намерени в много други региони на света.
Важното е да не прекалявате с тях. Консумацията на повече от 30 ядки на ден носи големи рискове за здравето. Те могат също така просто да бъдат изсушени и консумирани в качеството на лека закуска, поради което често се пекат, осоляват или покриват с шоколад и се ядат като сладкиши.
В козметиката тяхното масло има свойства, подобни на тези на бадемовото масло; то може да се нанася върху кожата или да се включва като съставка в препарати за лична хигиена и красота.
Странични ефекти
В случай, че консумирате прекалено от тези ядки, първо се явяват признаци на цианидна токсичност, което е твърде сериозно. Отравянето с цианид има няколко симптома: гадене, повръщане, стомашна болка, треска, изтощение, безсъние, мускулна слабост, когнитивно объркване, възпаление на връзките и мускулите и резки спадове в кръвното налягане. В най-крайните случаи може да предизвика кома и дори смърт.
Внимание! Статията е предназначена за информация, но не дава медицински предписания. Съветвайте се непременно с медик-специалист!