Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасни ли са бенките и трябва ли да се отстраняват?

15 февруари 2023, 12:31 часа

Бенките са изпъкнали лезии по кожата, които обикновено придобиват рубинен, червен или лилав цвят. Какво точно представляват те, защо се образуват върху кожата и трябва ли да се контролират и отстраняват? 

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Изпъкналите бенки са безвредни кожни лезии, които обикновено се появяват след 30-годишна възраст. Те са под формата на изпъкнали петна, най-често в областта на деколтето, торса, шията, раменете или лицето, обикновено на местата, където епидермисът е най-тънък и деликатен. 

Трудно е да се посочи конкретна причина за появата им, но лекарите посочват някои рискови фактори, които благоприятстват образуването им. Трябва ли да се притеснявате, когато видите повдигнати ангиоми по кожата? 

Лекарите подчертават, че бенката сама по себе си е безвредна кожна лезия, без ракова основа. Ако не се наблюдават други промени около изпъкналостта (гнойни петна, промяна на формата), по-скоро няма причина за безпокойство. 
Бенките също така не е необходимо да се премахват. От медицинска гледна точка те не са здравословен, а по-скоро естетически проблем.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

7 признака, че бенките ви трябва да бъдат погледнати от лекар в най-скоро време

Бенки - причини за червените подутини по кожата

Трудно е да се установят конкретни причини за появата на бенки по кожата. Известно е обаче, че това е доста често срещан дерматологичен проблем сред хората над 30-годишна възраст. 
Струва си да се отбележи, че след 30-годишна възраст кожата започва да старее с ускорени темпове, силно губи еластичността си, колагеновите влакна атрофират, а епидермисът е много по-чувствителен към увреждания и промени в малките кръвоносни съдове. 

Лекарите посочват редица вероятни фактори, които водят до по-висок риск от поява на бенки. Те включват: хормонални промени и нарушения (напр. по време на бременност, поради което при жените, особено при светла кожа след раждане, могат да се наблюдават червени подутини), нарушения във функцията на черния дроб или при чернодробни заболявания, диета с високо съдържание на кафе или алкохол, силен хроничен стрес.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Защо се появяват бенки - какво трябва да знаем?

Бенки - трябва ли да се премахват? 

Бенките не са злокачествени образувания и поради това изобщо не трябва да се отстраняват. Единственото изключение от това правило може да бъде, когато около или в близост до изпъкналостта се появи подозрително възпаление, като в този случай е препоръчително да се консултирате с дерматолог. 

Въпреки това червените петна могат да бъдат сериозен естетически проблем. Това е особено неприятно за тези, които развиват такива хемангиоми на силно видими места - като лицето или други често излагани на показ части на тялото, особено през лятото. В такъв случай си струва да се помисли за премахване или поне намаляване на лезиите, винаги след консултация с дерматолог.

Най-често използваните методи за отстраняване включват лазерно запечатване на съдове. Това е един от най-простите и най-малко инвазивни методи. Криохирургията (замразяване с течен азот) или електрокоагулацията също са полезни при появата на излишни бенки по кожата. Повечето лечения трябва да се извършват под ръководството на опитни специалисти. 

Струва си също така да знаете, че отстраняването на бенките няма да попречи на образуването им в бъдеще. Възможно е след известно време те отново да се появят в третираната област на кожата.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес