Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма да има безсъние: 3 плода за добър сън - яжте ги вечер

25 март 2024, 11:22 часа

Всички знаем много добре колко важен е сънят за работата на цялото тяло. И зимният период не е изключение, тъй като през студения сезон сме по-податливи на множество заболявания. Въпреки това, общоприето е, че една трета от възрастните изпитват затруднения със съня. Доказано е, че хроничната липса на сън не само се отразява негативно на външния вид, но също така увеличава риска от развитие на проблеми със сърцето и кръвоносните съдове, намалява имунитета и може да провокира появата на психични разстройства.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Какви плодове трябва да добавите към диетата си, за да подобрите съня си?

Много хора са чували, че преди лягане се препоръчва да оставите всички джаджи настрана, да направите малко загряване и да проветрите стаята. Но знаете ли, че ако хапнете един от тези три плода, ви е гарантиран качествен и спокоен сън? Изследователи и лекари са доказали, че в много случаи плодовата диета предлага отлични природни средства за здравословни проблеми, включително съня.

Експерт по съня: 14 храни за по-добър сън

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Череша

Според устните свидетелства на някои хора черешовият сок им помага при безсъние. За да проверят тази информация, учените изследвали ефекта на тази напитка върху качеството на съня на петнадесет възрастни хора, страдащи от безсъние. Едно проучване установи, че пиенето на две порции тръпчив сок от череши на ден води до способността за по-бързо заспиване и подобрява общата ефективност на съня. Най-важното е да пиете сок без добавена захар. Според учените консумацията на този продукт два часа преди лягане гарантирано води до бързо заспиване.

През първите две седмици от изследването участниците пиели чаша сок от череши сутрин и вечер. След това беше направена почивка за две седмици, така че ако черешовият сок наистина съдържал вещества, които помагат при безсъние, те имали време да се измият от тялото. След това започнала втората фаза на изследването, която също продължила две седмици. По време на тази фаза участниците в проучването отново пият чаша сок сутрин и вечер, но от различен плод. Анализът на резултатите от експеримента показа, че когато участниците пият сок от череши, те заспиват средно със 17 минути по-бързо.

С какво е свързано това? Факт е, че черешите съдържат много триптофан, който насърчава производството на мелатонин, наричан още „хормонът на съня“. Мелатонинът от своя страна регулира циркадния ритъм или процеса, отговорен за цикъла сън-събуждане. Освен това мелатонинът е и много ефективен антиоксидант.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Меню за добър сън: 5 храни, които се борят с безсънието

Киви

Хранителните свойства на кивито също влияят върху качеството на съня. Този плод е с високо съдържание на серотонин и фолиева киселина, които ви помагат да заспите бързо. И по същия начин, дефицитът на фолиева киселина може да причини безсъние. Този витамин е важен за синтеза на серотонин и допамин: дисбалансът на тези невротрансмитери в мозъка може да причини развитие както на депресия, така и на тревожни разстройства.

Банан

Оказа се, че благотворно влияние върху качеството на съня има и друг популярен плод – бананът. Жълтите плодове съдържат магнезий, протеини и витамин B6, които насърчават производството на серотонин. Като предшественик на мелатонина, серотонинът помага за регулирането на циклите сън-събуждане и вътрешния часовник на тялото. Смята се, че той играе важна роля в регулирането на настроението и двигателните, когнитивните и автономните функции на тялото и следователно влияе върху продължителността и качеството на съня.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Лозанска
Христина Лозанска Отговорен редактор
Новините днес