Алкохолът нанася повече вреда, отколкото полза на тялото ни, но някои хора избират от време на време да пият по чаша вино с храната си. Оказва се, че дори това може да бъде изключително вредно и всичко това се дължи на неправилно му комбиниране с други продукти. Какво в никакъв случай не трябва да консумираме с този вид алкохол?
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Виното е активно вещество, което променя ефектите на други продукти
Все повече хора забелязват негативното въздействие на стимулантите върху човешкия организъм и съзнателно се отказват да пият алкохол или поне значително ограничават консумацията му.
Виното понякога се появява на масата за вечеря или обяд, но дори и тогава трябва да помним, че консумираното в малки количества може да има отрицателен ефект върху нашето благосъстояние и здраве.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Оказва се, че някои продукти допълнително засилват негативните ефекти от пиенето на вино и дори комбинирането на тази напитка с избрани хранителни продукти може да завърши неприятно за нас.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Трябва да се помни, че виното е алкохол, а то от своя страна е активно вещество и може да промени действието на други вещества - да ги засили или отслаби.
Ето защо си струва да знаете списъка с неща, които абсолютно не трябва да се комбинират с вино.
Бяло или червено вино – кое е по-полезно
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
С какво да не комбинирате червено вино? Това ще премахне вкуса на храната
Една безвкусна вечеря или обяд може да развали настроението за целия ден. Разбира се, това не е голям проблем, но като знаете с кои продукти е по-добре да не комбинирате червено вино, ще си спестите неприятни разочарования.
Ястия и продукти, които не комбинираме с червено вино са:
- суши - съдържанието на желязо в червеното вино, комбинирано със сурова риба в отлично суши, създава специфичен метален послевкус.
- ястия с оцет - воден разтвор на оцетна киселина с характерен остър мирис и кисел вкус върви много зле с червено вино,
- синьо сирене - то има отличителен и интензивен вкус и затова е по-добре да се откажете от червено сухо вино със също толкова интензивен вкус.
- аспержи и броколи – съдържат сяра и хлорофил. Придават метален вкус на червеното вино, което искаме да избегнем.
Какви продукти не трябва да се комбинират с бяло вино? Правилото е просто
Белите вина обикновено са по-леки и по-деликатни от червените вина. Има обаче някои сортове, които са много сухи и не бива да ги добавяме към десерти, сладкиши и пикантни ястия. Тук е важно съдържанието на винен танин. Когато в бялото вино има много, както в червеното вино, не бива да го комбинираме в подобни случаи като червеното вино. За да избегнете подобна кулинарна грешка, изберете по-леки бели вина с по-малко изразителен вкус.
Вино и енергийни напитки - раздразнен компонент и сърдечни проблеми
Една от първите забранени връзки е пиенето на вино и енергийни напитки заедно. Ако решите да пиете енергийни напитки по време на парти, за да намалите сънливостта и след това решите да пиете алкохол веднага след това, резултатите могат да бъдат ужасни.
Енергийните напитки съдържат голяма доза кофеин. Комбинирането му с високопроцентен алкохол ще раздразни организма ви, ще засегне нервните окончания и в крайна сметка ще повлияе на нарушението на сърцето.
Това е изключително опасно, тъй като може да доведе дори до сърдечен удар или тахикардия.
Всичко, което трябва да знаем за виното и как можем да го използваме?
Вино и солени закуски. Тази комбинация е изключително неподходяща
Доста хора комбинират вино със солни пръчици, бисквити или ядки на парти. Малките закуски винаги са популярни на парти масата. Оказва се обаче, че е сериозна грешка да ги комбинирате точно с вино.
Причината обаче е очевидна и рядко се замисляме – яденето на солени храни ни кара дори да ожаднеем. Докато пием вино, едва ли ще посегнем към чаша вода, за да утолим жаждата си и вместо това ще пием повече алкохол.
Това ще постави повече алкохол в кръвта ни, отколкото първоначално сме планирали. Тогава, на втория ден след консумацията, можем да очакваме главоболие, махмурлук и дори стомашни проблеми.
Все пак, ако решим да консумираме вино, си струва да го редуваме с питейна вода. Тогава свеждаме до минимум риска от неприятна сутрин с тежко главоболие.
Не комбинирайте вино с мазни храни! Черният дроб ще бъде в плачевно състояние
Чаша вино с вечеря с паста, сосове и месо? Звучи като перфектния план? Нищо не може да бъде по-грешно! Комбинирането на вино с мазни храни е тежко бреме не само за стомаха и червата ни, но и за черния дроб.
Черният дроб в човешкото тяло изпълнява много функции:
- детоксикация,
- метаболитен,
- филтриране,
- съхраняване.
Пиенето на алкохол кара черния дроб да работи по-усилено. Добавяйки претоварващи, мазни храни, ние започваме да претоварваме черния ни дроб.
На втория ден можем да очакваме не само болки в стомаха, но и засилен махмурлук, който е свързан с гадене, слабост и главоболие.
Червеното вино е полезно за тези болести
Не комбинирайте алкохола с лекарства - не го правете при никакви обстоятелства
Въпреки че лекарствата не са хранителни продукти, си струва да запомните, че никога и при никакви обстоятелства не трябва да комбинирате лекарствата си с консумираното вино или друг алкохол.
Бъдете внимателни дори когато приемате леки болкоуспокояващи и категорично изключете консумацията на алкохол в същия ден, когато приемате лекарства от групата:
- опиоиди;
- успокоителни и хипнотични средства;
- нестероидни противовъзпалителни средства;
- антикоагуланти;
- всякакви антибиотици;
- противогъбични лекарства;
- химиотерапевтични средства;
- перорални антидиабетни лекарства
Дори лекарствата без рецепта като парацетамол, хапчета за алергия и киселини могат да имат неблагоприятни ефекти върху тялото, когато се комбинират с вино.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.