Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Недостатъчният сън може да увреди мозъка

14 септември 2023, 08:44 часа

Въпреки че може да не се притеснявате от разтягането на филмовото време до 2 часа сутринта, лишавайки се от сън, в дългосрочен план това вероятно ще повлияе на способността ви да запомняте неща, според ново проучване. Загубата на сън е свързана с когнитивна дисфункция, твърдят изследователите, които са установили нарушена когнитивна функция, използвайки модел на мишка с безсъние.

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Изследването е публикувано в Journal of Proteome Research на Американското химическо дружество. Изследователите са идентифицирали защитен протеин, чието ниво намалява заради по-малко сън.

Изследователите идентифицираха плейотрофин или PTN, протеин, участващ в няколко биологични събития като невронна регенерация, развитие на костите, възпаление, ракови метастази и възстановяване на тъкани. Изследователите забелязват, че при по-малко PTN клетките на хипокампуса, центърът за памет и обучение на мозъка, започват да умират. PTN е замесен в болестта на Алцхаймер и други невродегенеративни заболявания.

Сънят играе решаваща роля в паметта и ученето. Липсата на сън нарушава способността на човек да се фокусира ефективно и да си припомни някакви спомени.

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Колко часа продължава дълбокият сън и как да го увеличим?

Добре ли е твърде много сън за паметта?

Не, това също не е добра рецепта. Много хора наваксват „пропуснатия“ сън през уикенда с вярата, че това ще компенсира загубата на часове за сън. Но това не е така.

Според проучване, публикувано през 2020 г. в Journal of the  American Geriatrics Society, недоспиващите и прекомерно спящите са психически с две години по-възрастни от тези, които са имали 7-8 часа сън на ден.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Проучването наблюдава навиците за сън на група жени през 1986 и 2000 г.; те били интервюирани три пъти през по-късен период от шест години и тяхната памет и мисловни умения били анализирани.

Как да настроите график за сън и да започнете да спите достатъчно?

Ключът се крие в по-добрия сън. Ето как да го направите Така че ключът към здравия ум се крие в това как спите. Ето няколко съвета как да спите по-добре:

·       Създайте рутина

·       Движете се добре през деня

·       Избягвайте чай или алкохол преди сън

·       Не заспивайте веднага;

·       Създайте спокойна атмосфера като четене на книги, слушане на музика.

·       Вечеряйте поне 2-3 часа преди сън

·       Избягвайте светлината на екрана върху леглото

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес