Черният дроб на човека преработва алкохола със скорост от 100 мл/ч, ако става дума за леко питие от рода на бирата. Тоест, алкохолът в една бира от 500 мл ще бъде изведен от организма след 5 часа.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Това са обаче средни параметри и може да варират в зависимост от фактори като тегло, пол, състояние на организма и на основния метаболизъм (обмяната на веществата).
Ето какво обяснява д-р Артур Фразао.
Лекар: Не яжте и не пийте това с алкохол
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Един от най-важните моменти тук е, че ако възнамерявате да пиете и шофирате, е нужно да имате предвид, че няма строго и бързо правило за определяне кога алкохолът в кръвта ви ще слезе под законовите граници. Има хора, според които 3 часа след края на пиенето вече е безопасно за шофиране - но това просто е заблуда. Точно както времето за усвояване на алкохола варира в зависимост от организма, така е и с неговото елиминиране. Това значи, че даже да пиете безопасно количество алкохол, може той да остане в организма ви по-дълго от очакваното и съответно да влияе на способността ви за шофиране.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Освен това метаболизирането на алкохолната напитка, което се случва в черния дроб, не е единственият фактор, който да се вземе предвид. Различните фактори се различават по сложност – като например възраст, тегло, диета, процентно съдържание на алкохол в напитката, скорошна физическа активност и употреба на лекарства. Всички подобни елементи допринасят за определянето на това колко алкохол ще се задържи в организма ви и как ще се усетят неговите ефекти. Дори полът влияе. Жените метаболизират по-бавно от мъжете алкохола поради по-ниското количество ензими и вода в организма си, което прави концентрацията на алкохол много по-висока. Поради това и страдат повече от лошите ефекти на алкохола, като гадене, повръщане, дехидратация.
Лекар: Това е най-опасният алкохол за черния дроб
Най-лошото е, че алкохолът засяга умения като двигателна координация, зрение и реакции, което прави един шофьор по-податлив на инциденти. Общо взето, препоръките на пътните полицаи в различните страни се схождат в мнението, че е добре да изчакате поне 12 часа, за да шофирате, след като сте пили алкохол.
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Друго важно обстоятелство е, че тези 12 часа трябва да се броят от момента, в който алкохолът стигне до максималното си ниво в кръвта - което е около 30 минути след усвояването му без храна (без замезване) и 1 час с храна - защото храната може да абсорбира алкохол и да възпрепятства контакта със стомашната лигавица, а това забавя неговото усвояване.
От друга страна, в зависимост от количеството погълнат алкохол, най-доброто нещо е да изчакате 24 часа; защото въпреки, че се елиминира за споменатите 12 часа, другите ефекти от това поглъщане продължават. Веднъж влязъл в кръвта, алкохолът се пренася през организма до мозъка и там оказва негативното си влияние.
Лекар разкри как е правилно да се пие алкохол - всеки трябва да знае това
Помага ли кафето?
Няма магическа формула за връщане към трезво състояние след консумация на алкохол. Пиенето на вода, кафе, спането или вземането на душ не ускоряват процеса на елиминирането му от организма ви. Единственото решение е да изчакате времето, необходимо на алкохола да се метаболизира естествено.
Каквото и да правите, няма възможност да ускорите процеса на елиминиране на алкохола от организма си. Единствено времето може да повлияе на това.
Изискват се много сложни изчисления за определяне на точното време, което да се счита за безопасно при елиминиране на алкохола от организма. То е в зависимост от голямото разнообразие на фактори, които влияят на този процес, като вида на консумираната напитка, погълнатото количество, възрастта и степента на метаболизма на човека.