Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Всички тези фактори причиняват косопад

03 март 2023, 19:44 часа

Все повече косми по четката, загуба на блясък и по-голяма склонност към заплитане могат да се дължат на неправилно хранене и прекомерен стрес. Липсата на достатъчно витамини и минерали и повишената секреция на кортизол отслабват корените на косата и съответно водят до косопад. Причината обаче може да е възпалителни процеси, протичащи в организма, или заболявания, които не дават ясни симптоми. Какво може да причини прекомерен косопад?

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Предполага се, че при здрав човек около 100 косъма на главата падат всеки ден, завършвайки цикъла си на растеж. Близо 90 % от косата на главата се намира в анагенна фаза - фаза на растеж, която продължава от две до шест години, а останалата част от косата е в телоген - фаза на покой, която завършва с производството на нова коса и падането на старата.
Ако в рамките на един месец от скалпа падат много косми, това може да означава, че в организма протичат болестни процеси, които засягат фазите на растеж на косата и причиняват прекомерен косопад.

Заболявания с висока температура водят до косопад

Инфекциите, които протичат с висока температура, оказват влияние върху количеството на косопада. Заболявания като пневмония, морбили или COVID-19 водят до отслабване на космените фоликули и по този начин до по-интензивно падане.
Важно е да се отбележи, че симптомът на косопад може да бъде забелязан от пациента дори шест месеца след като инфекцията е била излекувана, ако треската е продължила дълго време при пациента. За да се спре този симптом, след инфекцията трябва да се помисли за диета, богата на протеини и по-специално на витамини.

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Артритът увеличава косопада

Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване, в хода на което в организма, преди всичко в ставите, протичат възпалителни процеси. Възпалението обаче се усеща в цялото тяло и следователно и в космените фоликули. 
Лекарствата, приемани при артрит, могат да отслабят косата, което води до косопад, но също така се отразяват на цялостното състояние на косата - тя става матова и тънка.

Лекар: Този витамин спира косопада

Артритът се проявява в оплешивяването

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Прекомерният косопад от тилната и темпоралната област може да бъде симптом на инфекция със сифилис. Това обикновено се появява около шестия месец след заразяването и изчезва след подходящо лечение на заболяването. Сифилисът се предава по полов път чрез сексуален контакт. Той се лекува с антибиотици и може да бъде напълно излекуван.

Косопад при психиатрични разстройства

Загубата на коса може да бъде свързана с хранителни разстройства като булимия или анорексия. Този симптом се дължи на недостатъчен прием на хранителни вещества, където целият организъм е отслабен. 
Косопадът се появява и в хода на трихотиломания, когато пациентът сам си издърпва косата. Наред с другото, това е начин за облекчаване на емоционалното напрежение, което съпътства пациентите с психични разстройства.

Непоносимостта към глутен изостря алопецията

Целиакията е автоимунно заболяване, което е резултат от непоносимостта на организма към глутена. Понякога самото заболяване причинява алопеция, тъй като усвояването на всички хранителни вещества е нарушено поради увредените от глутена черва. Пациентите развиват недостиг на витамини, който пряко засяга, наред с други неща, състоянието на кожата и косата им.
Пациентите, които вече страдат от алопеция ареата, трябва да бъдат диагностицирани и за целиакия, тъй като тези заболявания често се проявяват едновременно.

Признаците на косопад. Кои са те?

Заболяванията на щитовидната жлеза също увеличават косопада

Регулирането на растежа на косата до голяма степен зависи от хормоналния баланс, особено от хормоните на щитовидната жлеза. Те оказват влияние върху обмяната на веществата и снабдяването на корените на косата с достатъчно кислород. В случай на нарушения на щитовидната жлеза състоянието на косата се влошава. При хипотиреоидизъм телогенната фаза е скъсена, което води до по-бърз косопад.

Системни заболявания водят до косопад

В резултат на системни заболявания пациентът може да получи прекомерен косопад. Това се отнася за хора, страдащи от:
диабет, бъбречни заболявания, чернодробни заболявания.
За да се спре прекомерният косопад, е необходимо на първо място да се лекува основното заболяване, като едновременно с това се включи здравословно и балансирано хранене. Пациентите с тежък недостиг на витамини, след консултация с лекаря си, могат да се обърнат към хранителни добавки, за да попълнят по-бързо запасите си от витамини.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес