Грип, настинка или друга инфекция на горните дихателни пътища е период, в който тялото се нуждае преди всичко от почивка и разумно хранене. Фармацевтиците не могат да излекуват всичко. Както за превенцията, така и за лечението, диетата ни играе огромна роля. Най-важното е да премахнете от менюто си продуктите, които могат да ни навредят. Какво не трябва да ядете при грип или настинка?
Още: Колко е важен pH балансът на тялото
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
Когато ни попитат за храненето по време на болест, обикновено веднага споменаваме, че трябва да включим антипиретици, чесън, лук, джинджифил и други бабини отвари, за да ни помогнат да се върнем към пълната си сила.
Трудно е да не се съгласим с това. Важно е да помните, че трябва да приемате фармацевтични продукти с мярка, тъй като те не са безобидни към здравето ни. Струва си да се отбележи, че 37,5 градуса не е треска, а субфебрилно състояние и при такава температура не е необходимо да се приемат лекарства за понижаването ѝ. Както многократно са заявявали лекарите, при възрастните говорим за треска, когато термометърът показва 38,5 градуса или повече.
Трудно е да се спори с индивидуалните усещания на всеки пациент, но си струва да се помни, че стомахът и червата имат ограничена издръжливост и трябва да се дозират разумно както аналгетиците, така и антипиретиците. Те не са лишени от странични ефекти. Натоварват не само стомаха, но и червата, черния дроб и бъбреците.
Учени разкриха коя е перфектната напитка при грип - действа от първата глътка
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
Грип или настинка, но без апетит?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
Протичането на инфекцията може да бъде различно и един от съпътстващите симптоми често е намален апетит или липса на апетит. Не трябва да забравяме, че именно по време на болестта организмът ни се нуждае от здравословни калории, за да има енергия да се бори с инфекцията. Не става въпрос за насилствено хранене, а за рационално приемане на поне малки порции прясна, сготвена и лесно смилаема храна.
Не по-малко важна е грижата за хидратацията. В случай на инфекция е необходимо да се приемат топли течности, за предпочитане чайове и билкови екстракти.
Чаят от мащерка и липа с добавка на натурален мед или малко малинов сироп е чудесен.
Най-важното обаче е да не се отслабва организмът по време на грип и настинка с продукти, които не само че не му помагат да се възстанови от болестта, но могат да я удължат, да засилят симптомите и да удължат времето за възстановяване.
Какво трябва да избягвате?
1. Бързо хранене и нездравословни храни
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Тези храни никога не трябва да присъстват в диетата ни и със сигурност не по време на заболяване. „Фаст фууд“, както и солените закуски, са бомба от трансмазнини, захар, сол и химически хранителни добавки. Трудно е да се намери по-лоша комбинация от съставки, особено по време на грип и настинка.
Чипсът, крекерите или сандвичите, предлагани в заведенията за бързо хранене, са проста рецепта за нарушаване на чревната микрофлора, понижена жизненост, повишен риск от възпаления и отслабена имунна система. Тези продукти нямат място в менюто ни по време на инфекция.
В коя област има най-много заболели от грип?
2. Бонбони и сладкарски изделия
Сладкишите и сладкарските изделия са източник на мощни дози подсладители, които отслабват естествената чревна микрофлора и по една проста схема нокаутират и без това силно отслабената имунна система от продължаващата инфекция. Сладките и сладкарските изделия също съдържат силно токсични трансмазнини. Никой не се нуждае от тях, особено по време на заболяване.
3. Плодови сокове
Плодовите сокове са сгъстена доза витамини и минерали, но също така и фруктоза - плодова захар, която е проста захар. По време на грип и настинка е по-добре да се пият топли билкови настойки и топъл чай с малко натурален мед. Въпреки че също съдържа захари, тя има противовъзпалително действие и е полезна при инфекции на горните дихателни пътища.
Домашен тоник ПРОТИВ грип, който се превърна в ХИТ последните дни
4. Пържени храни и традиционни деликатеси от брашно
Пържените храни са трудни за храносмилане, престояват дълго време в стомаха и организмът трябва да изразходва много енергия, за да се справи с метаболитните процеси, свързани с храносмилането им. Не можем да го ангажираме с подобни предизвикателства, тъй като по време на инфекция тялото трябва да пренасочи енергията си към съживяване на имунната система и борба с патогенните микроорганизми.
По време на грипа и настинката е препоръчително да се въздържате от консумация на трудно смилаеми червени меса, пържени продукти и брашнени деликатеси. Пирожки, кифли и подобни продукти не трябва да присъстват в менюто на болен човек. Най-често приготвяни на базата на бяло, силно пречистено брашно, те са лишени от фибри и се задържат дълго време в червата. Не се лишавайте от възможността за по-бързо възстановяване.
5. Алкохол
Алкохолът подкиселява и отслабва защитните сили на организма. Освен това дразни лигавицата на храносмилателния тракт, което не е благоприятно за оздравяването. Теорията, която се повтаря от години, че алкохолът - със своя затоплящ ефект - лекува, е мит.
Алкохолът не може да се третира като лекарство - той е стимулант. В никакъв случай не трябва да се включва в менюто при прием на антипиретици, противовъзпалителни и болкоуспокояващи. Това увеличава риска от чернодробна и бъбречна дисфункция, както и от дразнене на стомашно-чревната лигавица.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.