Синдромът на хроничната умора е изтощително чувство на постоянна умора, което пречи на ежедневното функциониране. Засегнатите могат да изпитват болки в мускулите и ставите, мигрена, главоболие и неразположение след натоварване.
Тези хора често имат и проблеми със съня, като не могат да заспят или се събуждат с чувство на недоспиване. За съжаление синдромът на хроничната умора не се лекува. При много пациенти заболяването продължава цял живот.
Синдром на хроничната умора - какво представлява?
Терминът синдром на хроничната умора (накратко СХУ) се използва за описание на умора, която продължава повече от шест месеца. Трудно е да се определи броят на страдащите, тъй като много хора не предприемат подходящо лечение.
Въпреки това някои проучвания показват, че до 6-8% от населението може да има проблем със синдрома на хроничната умора. Преобладаващата част от тях са жени. Важно е да се знае, че това състояние значително затруднява, а понякога дори напълно възпрепятства извършването на ежедневни дейности. До 75 процента от страдащите от синдрома на хроничната умора може да имат проблеми с работата си.
Синдром на хроничната умора - причини
Точната причина за синдрома на хроничната умора не е известна. Със сигурност обаче могат да се разграничат определени фактори, които увеличават риска от заболяването. Това са преди всичко други медицински състояния. Наред с други, синдромът на хроничната умора може да бъде придружен от мигрена, алергии, депресия, болест на Хашимото, синдром на раздразнените черва или синдром на сухото око.
Много често заболяването е свързано и с неподходящ начин на живот. Това включва най-вече преумора, силен стрес и нездравословно хранене.
Как да НАМАЛИМ хроничната умора през горещите летни дни
Синдром на хроничната умора - симптоми
Както вече споменахме, синдромът на хроничната умора е състояние на умора, което продължава минимум шест месеца. То може да бъде постоянно или повтарящо се. Умората намалява качеството на живот на пациента и често му пречи да работи.
Освен това пациентите могат да развият и други симптоми, включително болки в гърлото, мускулни болки, мигрена, главоболие, болки в ставите и лошо настроение след натоварване. Проблеми с концентрацията, сън, който не носи почивка, или безсъние също са характерни за синдрома на хроничната умора.
Синдром на хроничната умора - диагноза
На първо място е важно да се започне с изключване на други заболявания. Първоначално синдромът може да се обърка с анемия, диабет, заболяване на щитовидната жлеза, множествена склероза, мононуклеоза, лаймска болест, депресия, шизофрения, биполярно разстройство, ХИВ и някои видове рак и др.
Понастоящем няма конкретно изследване, което да доказва убедително синдрома на хроничната умора. Въпреки това изследвания като кръвна картина, ESR, определяне на нивата на желязо, калций и глюкоза, TSH и изследване на урината могат да бъдат полезни.
Специализирани тестове, включително изследване на антинуклеарни антитела, изследване на кортизол, изследване за лаймска болест или ХИВ, могат да помогнат за изключване на други състояния.
5 необичайни причини за хронична умор
Синдром на хроничната умора - лечение
Понастоящем няма лечение за синдрома на хроничната умора. При някои пациенти състоянието може да продължи дори цял живот. Синдромът на хроничната умора се лекува симптоматично. Психотерапията, физиотерапията, болкотерапията, а в някои случаи и хипнозата също могат да бъдат полезни.
При много пациенти промените в начина на живот също дават добри резултати. Важно е да се спазва подходяща диета, богата на минерали и витамини. Те включват преди всичко желязо, цинк, магнезий, селен, витамин С и витамини от група В. В ежедневната диета трябва да бъдат включени ядки, зърнени храни, семена, риба, зелени зеленчуци и бобови растения, наред с други. Вместо интензивни и изтощителни тренировки е по-добре да изберете нещо по-спокойно, например йога.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.