Лазаровден е първият от трите големи празника, свързани с Великден. Честваме го ден преди Цветница и осем дни преди Великден. През 2024 година честваме Лазаровден на 27 април.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Лазаровден и Цветница: Срещата на християнските празници и народните традиции
Защо празнуваме Лазаровден
В народната традиция Лазаровден е един от най-жизнеутвърждаващите празници. Той е символ на възраждането на природата за нов живот. В традициите ни денят се превръща в празник на нивите, пасбищата, горите и изобщо на заобикалящата ни растителност и природа.
Традициите на Лазаровден
Точно върху това вярване почива и разпространеният в цяла България обичай Лазаруване. Момите се събират преди изгрев и тръгват да обикалят полята и къщите, пеейки обредни песни за здраве, плодородие и благополучие. Облечени в традиционни носии и под такта на песента, те играят своя танц. В неговия център се намира главата на семейството, което те са посетили.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Домакинът от своя страна ги дарява с яйца, които след това се боядисват за Великден. Ритуалът продължава с наричания за останалите членове на семейството. След като благопожеланията бъдат поднесени, лазарките се канят на специално приготвена трапеза, на която са поставени погача със сол, праз, лук и плодове. На масата също трябва да има и две купи- едната с мед, а другата с вода.
Цветница и символиката в празника
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Лазаровден и лазарските ритуали предвещават неделния ден, в който се празнува вторият голям християнски празник преди Великден – Цветница. На този ден се отслужва литургия и се благославят върбови клонки, символизиращи палмовите листа, с които хората са застилали пътя на Иисус Христос към Йерусалим.
От върбовите клонки се сплитат венци, които вярващите отнасят по домовете си за здраве. В народните вярвания Цветница се възприема като празник на пролетта, когато природата ознаменува своето ново начало. Затова на този ден се почитат цветята като символ на началото на новия живот.
В българските народни песни цветята често са възпявани. Едни заради тяхната лековитост, а други защото служат против уроки и пазят от зли очи. Ето защо на този ден празнуват тези, които носят имената на цветя, растения и дървета.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Какво задължително се яде на Лазаровден?
Цветница е празникът, след който истински започваме да усещаме уханието на пролетта с всичките цветове, които тя ни предлага. Това е моментът, в който природата окончателно се събужда за нов живот, а заедно с нея и ние започваме да усещаме насладата от все по-дългите дни и емоциите, с които ни зарежда тяхната топлина. Цветница е празникът, с който започва сезонът на плодородие и благоденствие.