Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко е важен pH балансът на тялото

15 януари 2025, 16:06 часа

pH балансът играе важна роля в химическия състав на човешкото тяло. Терминът "pH" се отнася до това дали дадено вещество е киселинно, алкално (известно също като основно) или неутрално.

Човешкото тяло е леко алкално със средно pH между 7,35 и 7,45,1

Тялото естествено поддържа това ниво, което прави възможно поддържането на функции като храносмилане, метаболизъм и производство на хормони. Наличието на балансирано вагинално pH също помага да се предпази вагината от инфекции. Усложненията на диабета могат да доведат до кръв с ниски нива на pH.

Лекар: Каква е ph нормата на урината?

Какво е pH баланс I защо е толкова важен за тялото

pH е мярка за това колко киселинно или алкално е дадено вещество. "H" означава водород - рН оценява концентрацията на водородния йон в дадено вещество. Колкото и технически да звучи това, не е нужно да разбирате химия, за да разберете как pH е свързано със здравето.

Балансът на pH е важен от гледна точка на здравето, тъй като стабилното pH е от ключово значение за поддържане на ежедневното функциониране на тялото. Тялото е много добро в поддържането на здравословен рН баланс само по себе си, така че наличието на дисбаланс не е често срещано притеснение.

Нива на pH в тялото

Диапазонът на pH е от 0 до 14. pH нула (0) е най-киселинното; 14 е най-алкалният; и 7 е неутрално. При здрави хора нормалното рН на тялото е между 7,35 и 7,45, със средно 7,4,1.

Въпреки това, не всички части на тялото се поддържат в точния диапазон от 7,4. Например в стомаха стомашните сокове варират от pH от 1,35 до 3,5.3, което е много киселинно. Киселинността работи за създаване на враждебна среда, която убива бактерии и други патогени, а също така подпомага храносмилането, като помага за разграждането на протеини и други хранителни частици.

Кожата също има киселинно pH: то е между 4,1 и 5,8.4. Киселата кожа действа като бариера и предпазва тялото от микроби.

Когато е здрав, тялото има много механизми за поддържане на идеалните нива. Те включват филтриране на кръвта през бъбреците (за отстраняване или задържане на киселини и основи) и регулиране на дишането (което контролира приема на кислород и изтичането на въглероден диоксид през белите дробове).

Основни типове рН дисбаланс в тялото

Ако рН на тялото е под 7,35, тялото е в състояние на ацидоза. Ако pH на тялото е повече от 7,45, тялото е в алкалоза.

Човешкото тяло може да бъде извън pH баланс по четири основни начина, които се представят като вид ацидоза или алкалоза:

Колко дълго можете да стоите на един крак? Балансът разкрива здравословното ви състояние

Метаболитна ацидоза: Когато бъбреците не са в състояние да отстранят достатъчно киселина от кръвта, може да възникне този дисбаланс на pH.5 Има различни видове метаболитна ацидоза в зависимост от киселината, която се натрупва в тялото. Например, лактатната ацидоза се причинява от натрупване на млечна киселина (химикал, който се отделя при интензивни упражнения).

Метаболитна алкалоза: Това се случва, когато pH на кръвта е над 7,43, което означава, че в кръвта има бикарбонат.6 Това може да е индикация за бъбречно заболяване.

Респираторна ацидоза: При това разстройство излишъкът от въглероден диоксид се натрупва в тялото, тъй като не се изхвърля достатъчно чрез дишането.7 Нараняванията на гръдния кош и прекомерната употреба на седативни лекарства са някои от причините за респираторна ацидоза.

Респираторна алкалоза: Това състояние се причинява от липсата на достатъчно въглероден диоксид (киселина) в кръвта. Липсата на въглероден диоксид може да бъде причинена от нещо толкова просто като престой на голяма надморска височина или нещо толкова сериозно като белодробно заболяване.

Диабетна ацидоза

Диабетната ацидоза, известна още като диабетна кетоацидоза (DKA), е един вид метаболитна ацидоза. възниква при неконтролиран диабет (обикновено диабет тип 1), при който тялото произвежда малко или никакъв инсулин, който е необходим за придвижване на глюкозата в клетките за енергия.

При липса на глюкоза, черният дроб започва да разгражда мазнините за гориво, задействайки производството на страничен продукт, наречен кетони. Ако твърде много кетони се произвеждат твърде бързо, те се натрупват в кръвта и правят кръвта твърде кисела.

Въздействие на промяна на рН баланса

Различните органи функционират при оптималното си ниво на pH. Например, ензимът пепсин изисква ниско pH, за да действа и разгражда храната, докато ензимите в червата изискват високо pH или алкална среда, за да функционират. По същия начин, всяко повишаване или намаляване на pH на кръвта може да доведе до няколко нарушения.

Естествени камъни за зодия Везни – Кристали, които носят баланс и хармония

Поддържане на pH на тялото

pH се поддържа в тялото чрез основно три механизма: буферни системи, респираторен контрол и бъбречен контрол.

Буферни системи

Протеините са част от буферната система за регулиране на нивата на pH. Тези протеини могат да действат като H+ акцептори или донори поради наличието на основни или киселинни групи. По същия начин фосфатните буфери също помагат за модериране на нивата на pH. Буферите могат да помогнат за регулиране на pH по време на незначителни физиологични промени, като например по време на задържане на дъха (което повишава CO2 в кръвта), упражнения (което повишава млечната киселина в кръвта) или когато се отделя стомашна киселина.

Дихателен контрол

pH на кръвта при нормални условия е 7,4. CO2 обаче се дисоциира на въглена киселина в тъканите. По този начин наличието на повече CO2 прави кръвта по-кисела. Това е причината, когато задържаме дъха си за дълго време, нивата на CO2 се повишават в кръвта, понижавайки рН, което води до припадък. От друга страна по време на алкалоза или повишено pH, дишането може да се забави, за да се повишат нивата на CO2 и да се намали алкалността. Но ниската честота на дишане може също да доведе до ниски нива на кислород, което може да бъде пагубно. По този начин дишането осигурява важен контрол за регулиране на нивата на pH.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес