Хемороидите се развиват в резултат на нарушена регулация на кръвообращението в ректалната област. Но това не е единственият фактор, който допринася за появата на това заболяване. Важна причина, която провокира хемороидите, е храненето.
Хранене при хемороиди: Какво да не ядем?
Заедно със списък с препоръчителни храни, лекарят ще ви даде и списък с това, което не трябва да ядете или пиете, ако имате хемороиди. Всъщност няма толкова много ограничения, основното тук е да се придържате към здравия разум. Например, по-добре е да избягвате пикантни или пържени храни, но ако все пак ядете подправки от време на време, нищо лошо няма да се случи.
Ще трябва да изключите или ограничите:
· бял хляб
· сладкарски изделия
· печени изделия
· шоколад
· паста
· консервирани храни
· кафе
· варива
Но мнението на проктолозите относно това дали е възможно да се пие алкохол с хемороиди е ясно. Диетата при хемороиди и фисури включва категорична забрана на алкохолни напитки.
В противен случай препоръките за това как да се храните с хемороиди не се различават много от общите принципи на здравословното хранене. Спазвайки ги, ще избегнете развитието на много други неприятни заболявания.
Яжте тези храни и ще забравите за хемороидите
Диета при обостряне на хемороиди
В процеса на лечение на хронични хемороиди понякога могат да възникнат обостряния. През тези периоди трябва да обърнете специално внимание на това какъв вид хранене сте решили да използвате при хемороиди, тъй като вашето състояние и интензивността на симптомите ще зависят от това. При остра болка и кървене е важно да се придържате към диета без токсини. Включете в диетата си протеинови омлети, леки месни бульони и варено месо. Трябва да пиете поне 2 литра вода на ден. След консултация с лекар се допускат отвари от лечебни билки.
Диета при хемороиди с кървене
Диетата при хемороиди и запек трябва да се състои от зеленчуци, плодове и зърнени храни. Особено полезни са цвеклото, морковите, краставиците, броколите, ябълките, бананите, сливите и сушените плодове. Що се отнася до зърнените храни, по-добре е да добавите към диетата си елда или перлен ечемик, както и овесена каша. Месото и рибата трябва да се приготвят на пара без добавяне на подправки в обичайните количества.
Желателно е зеленчуците и плодовете да се консумират цели и пресни, тъй като те запазват повече фибри. Той е отговорен за адсорбцията на вода в стомаха, което означава, че помага за увеличаване на фекалната маса и намаляване на риска от запек. Много фибри има в триците и пълнозърнестия хляб. Можете също така да закупите специални хранителни добавки.
От какво най-често се получават хемороидите?
Коя е най-добрата храна при проблем с хемороиди?
· Трици. Те съдържат огромно количество естествени фибри, които подпомагат преминаването на храната и образуването на изпражненията с необходимата консистенция. Но е важно да запомните, че излишъкът от този продукт също може да предизвика ферментация и затова трябва да се консумира в малки количества (около 30 g на ден).
· Пресни зеленчуци, които също съдържат много фибри.
· Супи без картофи с нискомаслен рибен или месен бульон.
· Плодове. Предпочитание трябва да се дава на умерено узрели плодове, тъй като презрелите или кисели плодове могат да причинят диария. Сушените плодове, райската ябълка, кивито и прасковите имат умерен слабителен ефект.
· Постните меса и риба са ценен източник на протеини. Най-добре е да ги приготвите на пара или да ги запечете във фурната, пърженето не се препоръчва.
· Яйца. Най-добре се консумира като омлет или варено.
· Растителни масла (добавете към салати, каши). Наличието на този важен хранителен компонент спомага за образуването на меки изпражнения.
· Млечни продукти. Спомагат за поддържане на необходимия баланс на чревната микрофлора и не предизвикват ферментация.