Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-добрият чай за борба с лошия холестерол?

03 октомври 2023, 19:38 часа

Лечебните ползи от билковите чайове са известни по света от векове, а съвременната наука само ги потвърждава. Изследвания върху билковите чайове доказват ползите от тях, сред които намаляване на високия холестерол.

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина

Традиционен срещу билков чай

Традиционният чай (черен, зелен, бял, улун) се получава от листата и пъпките на растението Camellia sinensis (чай). Всеки вид чай е уникален по процеса на растеж и производство. Белият чай е най-малко обработен и се прави от най-младите чаени листа на растението. Зелените чаена листа се изсушават и затоплят, за да се намали до минимум ферментацията. Черният чай преминава най-сериозна ферментация. Всеки вид чай съдържа естествен кофеин, макар тази съставка да може да се отстрани.

Билковият чай не е точно чай, защото не се произвежда от едноименното растение с латинското име Camellia sinensis. Билковият чай се прави от части на ядливи растения, сред които:

* корените
* кората
* листата
* пъпките
* цветята
* плодовете.

Сред най-популярните билкови чайове са тези от:

Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете

Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин

* лайка
* мента
* горски плодове (малини, къпини, ягоди, касис)
* портокал или портокалови кори
* лавандула
* джинджифил.
Билковият чай не съдържа кофеин, освен ако в растението, от което се прави няма такъв. 

Чай от мащерка - какво ще се случи с кръвното ви, ако го пиете

Чай и холестерол: каква е връзката?

Антиоксидантите помагат в борбата със свободните радикали в тялото, които увреждат клетките. Храни, богати на антиоксиданти, са: чушки, горски плодове, портокали, моркови.
Традиционните и някои билкови чайове също са богати на антиоксиданти. Силата на антиоксиданта зависи от вида чай и метода на преработка. Смята се, че най-богат на антиоксиданти е чаят от хибискус. Подобни нива на антиоксиданти има чая от горски плодове, портокалови кори, мента.

Някои проучвания разкриват, че антиоксидантите, открити в чая, намаляват нивата на холестерол. Анализ на Американския журнал по клинично хранене показва, че зеленият чай сериозно намалява нивата на холестерол, включително на LDL или “лошия” холестерол в кръвта с до 2.19mg/dL. От друга страна, зеленият чай не оказва влияние върху HDL или “добрия” холестерол.

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Билковият чай от ройбос помага за подобряване на липидния профил или нивата на холестерол в кръвта. В изследване на Журнала по етнофармакология  участниците пият по 6 чаши чай от ройбос всеки ден в продължение на 6 седмици. Резултатът е намаляване на  LDL холестерола с около 0.7 mmol/L и повишаване на HDL холестерола с 0.3 mmol/L.

Учени: Тези чайове са полезни за мозъка, сърцето и имунитета

Чаят от джинджифил обикновено се използва за облекчаване на стомашни болести, но той е полезен и за намаляване на холестеролните нива. Джинджифилът на прах сериозно намалява нивата на липидите в кръвния поток.

Изследвания върху животни сочат, че чаят от глухарче също намалява холестерола. Чаят от горчив пъпеш подобрява нивата на холестерол и намалява риска от заболявания, свързани с него. Освен това, води до други положителни ефекти. Горчивият пъпеш е полезен при диабет тип 2, хемороиди и дори някои ракови заболявания.

Друго проучване показва, че ментовият чай понижава холестерола, помагайки на тялото да произвежда жлъчка. Жлъчката съдържа холестерол, така че производството на жлъчка може да използва холестерола ви по-добре.

Няма да видите ефекта от билковия чай върху холестеролните ви нива веднага. Много проучвания сочат, че трябва да пиете билкови чайове в продължение на седмици, за да има резултат. Според някои изследвания ще забележите спад на кръвната ви захар след по-малко от час, особено с чай от хибискус и горчив пъпеш. Други проучвания показват, че подобрения може да не настъпят повече от два месеца.

Личното ви здравословно състояние и метаболизъм също оказват влияние върху скоростта, с която ще се подобри вашия холестерол. Консултирайте се с вашия лекар за цялостното си физическо здраве, за да видите как чаят ще ви се отрази.

Диета и начин на живот

Проучвания показват, че чаят може да намали нивата на холестерол, но не може да замени физическите упражнения или здравословната диета.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес