Основните индустриални производители на маслини са средиземноморските страни – във всяка от тях се отглеждат маслинови дървета. В Средиземноморието са известни повече от 130 основни сорта маслини, а общо с регионалните може би надхвърлят хиляда.
За консервиране се използват плодове с диаметър най-малко един и половина сантиметра. В зависимост от страната-производител се измерват до 15 степени в размера им.
Няма пречка маслините да се консумират сурови, но тъй като са изключително горчиви, трябва престоят в саламура, за да станат годни за ядене. Затова можете да купувате само консервирани маслини, а не сурови.
Всичко, което трябва да знаем за маслините и въздействието им
Какви са ползите от маслините? Ето мнението на д-р Татяна Занин.
Тези плодове са богати на антиоксиданти, мононенаситени мазнини, витамини и минерали. Затова са много полезни за организма по следните причини:
- предпазват от преждевременно стареене;
- спомагат за намаляване на лошия холестерол и повишаване на добрия;
- улесняват предотвратяването на сърдечни проблеми;
- оказват противовъзпалително действие и подобряват имунната система.;
- допринасят за правилното функциониране на чревния тракт.
Как да изберем най-добрите маслини?
Маринованите маслини са вкусно предястие. Противно на това, което много хора мислят, цветът им няма нищо общо със сорта, а по-скоро със зреенето и времето на прибиране на реколтата. Отначало са зелени и с узряването придобиват нюанси на кафяво и лилаво, докато достигнат черно - което е най-зрелият стадий. Това влияе на текстурата и вкуса им.
Зелените маслини имат най-силен вкус, малко по-горчиви са и имат по-твърда пулпа. Трябва да престоят повече време в саламура.
Черните маслини са колкото по-тъмни, толкова по-узрели. Вкусът им е по-мек и сладък, тъй като имат по-висока концентрация на масло. Прекарват по-малко време в саламурата, затова има тенденция да са по-малко солени.
Лилавите маслини са такива, защо са брани, преди да узреят напълно и да достигнат по-тъмен цвят.
Въобще, цветът на маслините се колебае значително в зависимост от етапа на плода при прибиране на реколтата. Когато избирате, помислете за комбинацията от текстура и вкус, която предпочитате.
5 причини защо да ядем МАСЛИНИ всеки ден
Известни сортове
Един от най-популярните сортове е „Гордал“ - от испански произход, голяма и много месеста маслина, обикновено светлозелена.
Също испанската „Манзанила севилана“ е популярна трапезна маслина, защото има добър баланс между вкус, размер и текстура.
Маслината „Азапа“ - чилийска, с по-лилав оттенък и много мека.
„Каламата“ е популярна маслина от гръцки произход, бере се, когато е добре узряла. Едра и месеста.
Маслините се продават в различни форми, но коя е най-добрата? Според вида, в който се консервират, ги подразделят на 2 основни разновидности - с костилки и без, а според крайната текстура:
- цели гладки;
- неравни (мачкани);
- нарязани;
- пълнени.
В Средиземноморието комбинацията хляб, сирене тип „кашкавал“, маслини и червено вино - това е класическият аперитив с ордьовър, без който е немислима традиционната трапеза.
Целите маслини с костилки запазват по-добре формата си; подходящи са за сервиране като аперитив и за декорация на ястия.
Маслини без костилки: чудесни са за сервиране като предястие. По-практични са за приготвяне на сосове и пастети.
Нарязани маслини: много практични, идеални за добавяне към салати и пълнежи.
Пълнените маслини са извънредно популярен и практичен вариант за сервиране с цел ордьовър, бързо похапване или кратка закуска. При консервирането сърцевината им се отстранява, а вместо нея се добавя вкусна плънка, която може да бъде най-разнообразна. Може да се пълнят с червени чушки, чесън, риба (аншоа, риба тон, сьомга и др.), скариди, лук, каперси, корнишони, сушени домати, сирене „фета“, бадеми, лимони и портокал с кори – всичко зависи от фантазията. Разбира се, съществуват безброй регионални рецепти, много от които не се срещат никъде другаде и оставят възхитителни спомени.