Ниските нива на кръвна захар се наричат с медицински термин хипогликемия. На всеки се е случвал да изпита понижение в кръвната захар, но понякога това състояние може да застрашава сериозно здравето. Най-често хората с диабет, които пият медикаменти за повишаване на инсулина, се сблъскват с хипогликемията. Други случаи, в които се наблюдава, е например при недостатъчно и непълноценно хранене, злоупотреба с алкохол на празен стомах, ниски стойности на някои хормони, претоварване на гладно и т.н.
Кръвната захар представлява глюкоза, която организмът ни си набавя от храната и преобразува в енергия за тялото. Най-често си набавяме основните количества от нея чрез въглехидрати - ориз, хляб, картофи, зърнени храни, плодове и зеленчуци, мляко и др.
Ако организмът ни не разполага с достатъчно глюкоза, ще се нарушат функциите на системите и органите, при което те няма да действат пълноценно. Когато пък приемаме твърде много захар, тя се складира в черния дроб и мускулите, част от нея се преобразува в мазнини и отново се използва за енергия.
15 лесни начина за понижаване на кръвната захар
Как обаче да разберем, че кръвната ни захар е с понижени нива?
Има няколко отличителни симптома, които доказват състоянието хипогликемия. Сред тях са:
- Замъглено зрение;
- Учестено сърцебиене;
- Смяна на настроенията;
- Нервност;
- Бледност;
- Чувство на глад;
- Главоболие;
- Остра умора;
- Световъртеж;
- Избликване на пот;
- Припадък;
- Проблеми с концентрацията и др.
Възможно е при началния спад да изпитате някой от по-леките симптоми и да не му обърнете внимание, а вследствие състоянието ви да се влоши. Съветваме ви при първия признак на дискомфорт да хапнете нещо сладко за всеки случай.
При пациенти с диабет е препоръчително да се консумира 15 г въглехидрат - под формата на половин чаша сок, лъжица мед, няколко солени бисквити, 3-4 бонбона или глюкозни таблетки, лъжица захар и др. На това може да разчитате само когато признаците за леки или умерени.
Лекар: Това е идеалната стойност на кръвната захар за възрастните хора
При по-сериозни и притеснителни признаци - например при припадък, се прилага вливане на глюкагон и свързване със спешен кабинет. Имайте предвид, че когато човекът е изгубил съзнание, не бива да вливате глюкагон през устата му, за да не го задушите.
При продължителни леки или умерени симптоми побързайте да се свържете със своя лекар за установяване на проблема и своевременно предприемане на съответните безопасни мерки.
За да избегнете подобни проблеми, специалистите препоръчват в закуската си да залагате на поне 15 г въглехидрат - било то под формата на пресен плод или сок, мюсли, солени бисквити, сушени плодове и др.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.