Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са причините за подуване на краката и глезените и как да се отървам от това?

20 ноември 2024, 17:50 часа

Подуването на крака, глезена или стъпалото може да се дължи на нараняване, инфекция, сърдечна недостатъчност, бъбречно заболяване и други здравословни състояния. Лечението ще зависи от основната причина.

Важно е да се свържете с лекар, ако човек изпитва често или постоянно подуване. Лекарят може да определи причината за подуването и да посъветва подходящ план за лечение.

Ето и някои от причините, които биха могли да доведат до подуването на краката и глезените

Как да спрем подуването на корема?

Сърдечна недостатъчност

Подуването на краката, стъпалата и глезените е често срещан симптом на сърдечна недостатъчност.

Ако сърцето не е в състояние да изпомпва кръвта из тялото ефективно, може да се натрупа течност или вода, причинявайки подуване, известно като оток.

Лечение

Сърдечната недостатъчност няма лечение, но стратегиите за самообслужване и текущите лечения могат да помогнат за справяне със състоянието.

Чернодробно заболяване

Черният дроб произвежда албумин, протеин, който предотвратява изтичането на течности от кръвоносните съдове и в околните тъкани. Болният черен дроб не произвежда достатъчно албумин. В резултат на това течността може да се натрупа в краката, глезените и стъпалата.

Повечето хора с чернодробно заболяване нямат симптоми, докато не се развие тежко чернодробно увреждане или цироза.

В ранните етапи обаче други лечения могат да помогнат за справяне със състоянието.

Бъбречно заболяване

Основната роля на бъбреците е да регулират количеството вода в тялото и да балансират нивата на сол и други минерали в кръвта.

Тежкото увреждане на бъбреците може да им попречи да филтрират кръвта ефективно и да отделят течности и други отпадъци чрез урината. Напредналото бъбречно заболяване може да доведе до натрупване на отпадъци в долната част на краката, стъпалата и глезените.

Увреждането може да е резултат от медицинско състояние, като високо кръвно налягане или диабет. Лекарите предписват лекарства за справяне с тези състояния и забавяне на скоростта на бъбречното заболяване.

Нараняване на крака или глезена

Нараняване на стъпалото или глезена може да причини подуване на стъпалото, глезена или подбедрицата. Често срещано нараняване в тази област е изкълчването на глезена.

Това може да е резултат от грешна стъпка при ходене, спортуване или тренировка. Това се случва, когато връзките, които свързват глезена със стъпалото и крака, са изтеглени от подравняване.

Навяхването на глезена може да причини болка и ограничена подвижност.

Лечение

Почивка: Почивката на засегнатия глезен помага за предотвратяване на по-нататъшно увреждане.

Лед: Прилагането на лед или пакет с лед, увит в кърпа, помага за облекчаване на болката и намаляване на подуването. Нанасяйте го за 20 минути поне три пъти на ден.

Компресия: Носенето на компресионна превръзка помага за ограничаване на подуването.

Повдигане: Повдигането на крака или глезена над нивото на сърцето помага за намаляване на отока.

Инфекция

Инфекция в краката, глезените или долните крака може да причини подуване в областта. Целулитът е един вид кожна инфекция, която обикновено засяга долните крайници.

Хората с диабет имат повишен риск от инфекция на краката. Важно е редовно да проверявате краката за натъртвания, порязвания и ожулвания.

Човек с диабет и нелекувана инфекция на стъпалото или крака може да развие гангрена. Гангрената включва умиране на тъкани в резултат на тежка инфекция или намалено кръвоснабдяване.

Венозна недостатъчност

Вените на краката съдържат клапи, които пречат на кръвта да тече обратно. Венозната недостатъчност включва тези клапи, които не функционират ефективно. В резултат на това вените вече не транспортират достатъчно кръв към сърцето.

Когато човек има венозна недостатъчност, кръвта се задържа в меките тъкани на долните крака, глезените и стъпалата, причинявайки подуване. Едно лице може също да има:

  • кожни язви
  • промени в цвета на кожата
  • инфекция

Кръвен съсирек

Кръвен съсирек в крака може да причини подуване на глезена и крака.

Има два основни вида кръвни съсиреци, като и двата могат да причинят подуване. Флебит или повърхностен тромбофлебит се случва поради кръвен съсирек във вена, по-близо до повърхността на кожата.

10 съвета как да премахнете отока и излишната вода от тялото

Дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) възниква във вена по-дълбоко в тялото, обикновено във вена на крака.

Човек се нуждае от незабавна медицинска помощ, ако има някой от тези симптоми на кръвен съсирек:

  • подуване и болка в единия крак
  • силна болка в крака
  • област с топла кожа на крака
  • област със зачервена или зачервена кожа зад и под коляното
  • промяна в цвета на крака
  • ниска температура

Понякога парче от съсирека се отделя и пътува до сърцето, белите дробове или мозъка. Това може да бъде животозастрашаващо без лечение.

Рискът от образуване на кръвен съсирек е най-висок при хора, които:

  • са бременни
  • са неподвижни поради операция или хоспитализация по друга причина
  • имат затлъстяване
  • са възрастни хора

Странични ефекти на лекарствата

Някои лекарства могат да причинят подуване на глезените или краката на човек. Примерите за тях включват видове:

  • хормонална терапия
  • противозачатъчни хапчета
  • стероиди
  • лекарства за кръвно налягане
  • антидепресанти

Бременност

Обичайно е по време на бременност да се появи известно подуване на краката, глезените и краката. Това може да се влоши в края на деня, както и по-късно през бременността.

Внезапно или силно подуване на краката, глезените или стъпалата може да е признак на прееклампсия – внезапно покачване на кръвното налягане, което може да бъде опасно за бременната жена и нейния плод.

Други признаци и симптоми на прееклампсия включват:

  • подуване на лицето и ръцете
  • промени в зрението
  • главоболие
  • рядко уриниране
  • болки в корема
  • гадене и повръщане

Изключително важно е да уведомите здравния специалист за тези и всички други симптоми по време на бременност. Прееклампсията отшумява след раждането.

Различни мерки могат да помогнат за справяне с подуването по време на бременност. Те включват:

  • носенето на обувки и чорапи, които не са прекалено тесни
  • получаване на достатъчно редовна физическа активност или упражнения
  • почивайте краката колкото е възможно повече
  • избягване на стоене прав за дълги периоди

Кога да се свържете с лекар

Свържете се със здравен специалист, ако се появи внезапно или необяснимо подуване на единия или двата крака, глезена или стъпалото.

Човек трябва също да потърси медицински съвет, ако получи подуване, придружено от:

  • задух
  • треска
  • болка

Лекарят може да помогне при диагностицирането на причината и да посъветва подходящи лечения за намаляване на подуването и справяне с основното състояние.

Възможно ли е да се предотврати подуване

В някои случаи стратегиите за самообслужване могат да помогнат за предотвратяване или облекчаване на подуване на краката, глезените или стъпалата. Те включват:

  • получаване на достатъчно редовна физическа активност или упражнения
  • поддържане на краката повдигнати при почивка
  • носенето на удобни обувки, които не притискат краката
  • избягване на стоене прав за дълги периоди от време

да се свържете с лекар за съвет относно диетични промени, които могат да помогнат, като например спазване на диета с ниско съдържание на сол

Можете също така да приемате диуретици. Въпреки това, приемайте ги само ако ви ги предпише медицински специалист.

Лечение

Лечението ще зависи от причината за подути крака и глезени. Консервативни мерки, като диета и промени в начина на живот, могат да подобрят симптомите. Упражненията и загубата на тегло могат да помогнат за ограничаване на отока на долната част на крака.

Физиотерапията може да помогне на някои хора, които имат подути крака и глезени поради хронично съдово заболяване. Хирургическа помощ може да е необходима, ако кръвоносните или лимфните съдове са блокирани, или за справяне със скрито здравословно състояние, което причинява подуването.

Профилактика

Има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите и предотвратите подуване на краката и глезените. Някои промени в начина на живот включват:

Намален натрий: Ограниченият прием на сол може да ви помогне да избегнете задържането на течности, което често води до симптоми на оток. Имайте предвид, че преработените храни като консервирани супи и месни деликатеси обикновено съдържат много сол.

Вдигнете краката си: Седенето или стоенето през целия ден може да доведе до натрупване на течност в долната част на краката и краката. Използвайте повдигане, за да противодействате на гравитацията и да поддържате кръвта да изпомпва добре.

Масаж: Подобрена циркулация и дренаж на течности могат да се появят с масаж.

Някои хора може да искат да опитат техники, които да помогнат при конкретно здравословно състояние. Компресионните чорапи могат да подобрят подуването и кръвообращението при хора, диагностицирани с диабет, например, докато промяната в лекарството или дозировката може да облекчи симптомите, дължащи се на лекарства като блокери на калциевите канали.

Кога да посетите лекар

Свържете се с вашия доставчик на здравни услуги или потърсете спешна медицинска помощ за симптоми на:

Недостиг на въздух

Болка и стягане в гърдите

Повишено подуване, когато имате сърдечно или бъбречно заболяване

Подуване на краката, когато имате анамнеза за чернодробно заболяване

Подуване с треска

Подута област, която е топла на допир или обезцветена

Подуване само на единия крак

Внезапно увеличаване на отока по време на бременност

Подуването на глезените и краката е доста често срещано явление. Може да получите това подуване по различни причини. Понякога може да възникне подуване поради травма или нараняване. Може да имате подути глезени и стъпала поради артрит или определени медицински състояния.

Бременните жени също могат да получат подуване на краката и глезените. Други хора може да имат подути глезени и стъпала поради кръвен съсирек или проблеми с вените. Поради тази причина е важно да потърсите незабавна медицинска помощ, ако глезените и краката ви изведнъж започнат да се подуват без видима причина.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес