На 21 ноември според църковния календар вярващите отбелязват един от дванадесетте най-важни празника на православната църква - Въведение в храма на Пресвета Богородица. Това е голям християнски празник, посветен на събитията, когато Дева Мария, бъдещата майка на Исус Христос, е въведена в Йерусалимския храм от своите родители Йоаким и Анна.
История на празника
Според легендата Мария на тригодишна възраст била отведена в храма, където останала да служи на Бога. Това събитие символизира началото на нейния духовен живот и посвещение на Бога.
Празникът почита тържественото събитие на първото въвеждане на Дева Мария в храма.
20 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Мария била единствената дъщеря на вече възрастни родители. Двойката дълго време била бездетна и се молила за дете. Когато родителите научиха, че Бог им е дал дете, те решиха, че то ще служи на Бога. От ранна възраст Мария е възпитавана в Божията любов. И на 3-годишна възраст родителите я отвеждат в храма, където тя остава да живее и да изучава свещените писания и служенето на Бога.
Всички жители на града знаели за решението на родителите и въвеждането на Мария в храма беше придружено от цяла процесия от съседи и други жители на Йерусалим. Свещениците посрещнали Мария в храма.
В храма Пресвета Богородица израства, учи се на молитва и изучаване на Светото писание, което я подготвя за бъдещата й роля на Богородица. Празникът Въведение има дълбоко духовно значение, тъй като подчертава важността на посвещението и служенето на Бога. На този ден вярващите участват в богослужения, молебени и шествия, символизиращи въвеждането на Дева Мария в храма и посвещаването й на Бога.
Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
Не можете да се смеете силно, да се забавлявате или да пеете. Забранено е даването на пари назаем. Не трябва да се занимавате с тежък физически труд.
От този ден нататък селяните вече не копаят земята. Смятало се, че тя трябва да почива цяла зима, до Благовещение. Празникът Въведение Богородично се пада по време на Рождественския пост, затова е невъзможно да се ядат непостни храни. Ястията трябва да са умерени, разрешени са само малко риба и растително масло.
Сред нашите предци е имало много интересни начини за тълкуване на знаците в този ден:
- ако е облачно, но топло - следващата година ще е суха;
- ако зимата вече е започнала - чакайте плодородна година;
- ако студът е много силен - за горещо лято;
- ако снегът вече е навалял - той ще остане до пролетта.
Сред нашите предци е имало поговорка: „Въведение дойде и зимата донесе“. От този момент нататък се установява истинско зимно време.
18 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи